5 Aralık 2021 Pazar

Papa’nın Söyledikleri Şaşırttı

Papa, 19 Mayıs’ta Vatikan’da bulunan Santa Marta Kilisesi’nde verdiği vaazda ateistler için söylediği sözler ile Vatikan’ın şimdiye kadar çizmekte olduğu ufuk çizgisini aştı ve gösterdiği hoşgörü ile çeşitli ateist birliklerinin takdirini kazandı.

Havarilerin bir kişiyi İsa’ya şikayet etmelerinin ardından aldıkları yanıtı içeren İncil bölümü hakkında vaaz veren Papa ateislere de değindi. Bahsedilen İncil bölümünde havariler, İsa’ya “bir adam senin adına mucizeler yapıyor, ama bizden değil” diyor. Havarilerin bu tutumu aynı fikirde olmayan, aynı takımı, partiyi tutmayan, aynı ten rengine sahip olmayan, aynı dili aynı şive ile konuşmayan, aynı dine ait olmayan kimseden iyi birşey gelmeyeceğini düşünmekle eşdeğerdir. İsa havarilerine “bize karşı olmayan bizden yanadır” diyor ve iyilik yapan kişiye engel olmamalarını emrederek hoşgörüsünün dinin ve taraftarlığın ötesinde olduğunu gösteriyor.

“İsa sadece sağlıklı, zengin, dinibütün olanlar için değil, tüm dünyanın kurtarışa erişmesi için geldi. Sadece Katolik Hıristiyanlar için değil. Onun kanı herkes için döküldü. Ateistler için de” diyen Papa bu sözlerle dinler ve mezheplere nasıl yaklaştığını gösterdi ve cennetin kapısında durup kimseyi bir gümrük kontrolüne tabi tutmayacağını ifade etmiş oldu. İnsanları hiçbir filtreden geçirmeden kucaklaması gereken ve Kilise’den uzakta olan kişilere de hizmet edeceğine söz veren Papa’nın her sözü yakın takip altında. Peki, bu Papa ile Vatikan’da büyük bir tabunun yıkıldığı söylenebilir mi?

American Humanistic Association’ın Genel Müdürü Roy Speckhardt Papa’nın bu açılımına şüphe ile yaklaştığını gizlemese de memnuniyetini dile getirdi. Speckhardt, “eğer dünyadaki diğer ruhani önderler Papa ile aynı düşüncede olurlarsa, insanlığın, farklı dinlerin hatta dinlerle ateistlerin arasında da karşılıklı saygı üzerine kurulu bir birlik oluşabilir” yorumunu yaptı.

Papa Bergoglio’nun sözleri sosyal medyada da geniş yankı buldu ve sözleri karşısında insanlar ikiye ayrıldılar. Papa ateistler ve agnostikler için cennet vardır dedi mi, yoksa demedi mi şeklinde birçok yorumlar yapıldı. Ancak Kanada’da oldukça tanınan ve bir Hıristiyan televizyon kanalı kurucusu olan Katolik peder Thomas Rosica bu tartışmalara sert bir şekilde yanıt verdi: “Katolik Kilisesi’ni tanıyıp onu reddeden bir kişi için kurtuluş yoktur.”

Amerika’da ünlü bir tele-vaiz olan Katolik peder John Zuhlsdorf’un bloğunda yazdığı yorum ise Thomas Rosica’nınkinden daha ılımlıydı: “Papa Fransua, Mesih’in ateistlere lütuflar verebileceğini söylemiştir. Mesih’in kurbanlığından başka bir kurtuluş yoktur ve Mesih dilerse kurtuluş lütfunu bir ateiste de verebilir. Diğer bir değişle Mesih olmadan kurtuluş ve cennet olamaz”.

Yazımızı ateizmin öncü savunucularından biri, kar amacı gütmeyen bir S.K.T. olan “American Atheists”in Başkanı David Silverman’ın Papa’nın inanmayan kişileri de ahlaksal tartışmalara dahil etme arzusunu takdir ettiğini belirterek sonlandıralım.

Maden Ocağı İçin Evlerinden ve İbadethanelerinden Oluyolar

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’un Işıkdere Mahallesi’nde ibadethanelerin de içinde bulunduğu 16 ev, maden ocağı için kamulaştırılarak...

Patrik Sahak II, Ziyaretçilerini Kabul Etti

Patrik Kadasetli Sahak II. 30 Kasım 2021 Salı günü, Kilisenin Din Görevlisi Peder Zohrab Civanyan önderliğideki Altımermer...

Papa Françesko, Kıbrıs Rum Kesimi’nde Görüşmelerine Başladı

Katolik Kilisesi'nin lideri Papa Françesko, 2 - 6 Aralık tarihleri arasında yapacağı 35. Apostolik Yolculuğu'na başlamak üzere...

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi