21 Nisan 2021 Çarşamba

Papa’nın temsilcisi Kardinal Filoni, Erbil’de Hristiyan mültecilerle görüştü

kardinal filoni iraqPapa Francis’in temsilcisi Kardinal Fernando Filoni, Irak Kürdistan’ının başkenti Erbil’deki çadır kampta kalan Hristiyan sığınmacıları ziyaret etti.

Şaklava ilçesinde Hristiyan sığınmacılarla bir araya gelen Filoni, çadırları gezerek kamp sakinlerinden ve yetkililerden bilgi aldı. Ziyareti sırasında gazetecilere açıklamada bulunan Filoni, Hristiyanların Irak’ta kalmaları gerektiğini belirterek, “Hristiyanlar bu ülkenin asli unsurlarındandır. Kendi topraklarında yaşamalarını istiyoruz. Bizim için önemli olan Hristiyan halkın burada kalmasını sağlamaktır. Zira burayı terk etmek istemeleri bizi endişelendiriyor” dedi.

Kürt Bölgesel Yönetimi’nin, sığınmacılara gerekli yardımı yaptığını anlatan Filoni, “Kürdistan yönetimine bu desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Sayın Papa da Kürdistan bölgesindeki sığınmacılara gerekli yardımın ulaştırılması için uluslararası kamuoyu nezdinde girişimlerde bulunacak. Buradaki insanların ciddi yardımlara ihtiyacı var” diye konuştu.

Filoni, Hristiyan halkın yaşadığı Musul’a bağlı Ninova Ovası’nın kurtarılması için Peşmergeye yönelik askeri yardım başlatacaklarını bildirdi. Papa Franciscus’un temsilcisi Kardinal Fernando Filoni’nin temasları kapsamında Duhok, Kerkük ve Süleymaniye’deki sığınmacıların yanı sıra Laleş’teki Ezidileri de ziyaret etmesi bekleniyor.

Irak’ta terör örgütü IŞİD’in saldırıları sonucu Musul merkeziyle Hamdani, Bartilla ve Başika bölgesinde yaşayan Hristiyan sığınmacılar, evlerini terk ederek Erbil ve Duhok’a gelmişti. Hristiyan ailelerin bir kısmı da Avrupa ülkelerine sığınmıştı.

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi