22 Haziran 2021 Salı

Pastör, İbadet Yasağına Rağmen Açık Havada Hizmet Veriyor

All Nations Kilisesi’nden Pastör John Ahern, İrlanda’da dini hizmetlerin yasaklanmasına rağmen, sosyal mesafe kurallarına bağlı kalınarak ibadet hizmetine devam edileceğini söyledi. 

Pastör John Ahern

Yüz inanlının önünde vaaz veren Pastör Ahern, ibadet hizmetine devam edeceğini söyledi. 

İrlanda Sağlık Bakanı Stephan Donnelly, Nisan ayı başlarında yüz yüze hizmetleri geçici olarak cezai bir suç haline getiren ve yalnızca dini hizmetlerin gerçekleşmesine izin veren bir yönetmelik imzaladı. 

İrlanda’nın dört Katolik Başepiskoposu, Armagh Başepiskoposu Eamon Martin, Dublin’den Dermot Farrell, Tuam’dan Michael Neary ve Cashel ve Emly’den Kieran O’Reilly, ‘güven ihlali’ ve ‘dini özgürlük ile anayasal hakların potansiyel ihlali’ olarak nitelendirdikleri yasanın ardından hukuki tavsiye alacaklarını söyledi. 

Pazar günü Pastör Ahern, toplananları sosyal mesafe kurallarına uymaya çağırarak, ‘‘Bugün tehlikeli ve umursamaz olmak için burada değiliz. Rabbimiz ve Kurtarıcımız İsa Mesih’e ibadet etmenin insani bir hakkı olduğuna inanıyorum. Biz Tanrı’nın çocuklarıyız, hadi böyle davranalım’’ dedi.

Pastör sözlerine, ‘‘Ülke olarak bu umutsuzluk sezonunun küllerinden doğma zamanı. İnsanlar işlerini kaybetti, iş yerlerinin kapandığını gördü ve bazıları bir daha asla açılmayabilir. Hiçbir hükümetin kiliseleri kapatma hakkı yok, hiçbir hükümetin halka açık ibadet için toplanamayacağınızı söyleme hakkı yok. İbadeti suç sayan hükümet çizgiyi aştı. Hükümetlerin kiliseleri kapatma hakkı yok’’ diyerek devam etti. 

Yüz yüze hizmetin geçici süreliğine suç olarak kabul edilmesinin ardından Pastör Ahern, halkına hizmet etmeye geri dönme kararı aldığını söyledi. 

İrlanda’da yeni yasayı ihlal edenler para cezasına veya altı aya kadar hapis cezasına çarptırılabilir. İrlanda hükümeti, yakın zamanda ibadet kısıtlamalarını gözden geçirmeye hazırlanıyor. (premierchristian)

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi