22 Nisan 2021 Perşembe

Patrik Bartholomeos’tan Çanakkale’de şehit olan Hristiyan Osmanlı askerleri için dua

İstanbul Ekümenik Patriği Bartholomeos, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı’ndaki bazı şehitlik ve anıtları gezdi.

Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılı dolayısıyla bir grupla bölgeye gelen Bartholomeos, ilk olarak Şehitler Abidesi’nin ön bölümündeki temsili şehitlikte dua etti.

Bazı ziyaretçiler, Patrik Bartholomeos ile hatıra fotoğrafı çektirdi ve öz çekim yaptı.

Bartholomeos daha sonra Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk Anıtı ile Yeni Zelandalılara ait anıtların bulunduğu Conkbayırı’na geçti. Burada da ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Bartholomeos, kendisiyle öz çekim yapan çocukları kastederek, “İşte modern gençlik” dedi.

Anzak Koyu’na geçen Patrik Bartholomeos, Avustralyalı ve Yeni Zelandalıların her yıl 25 Nisan’da Şafak Töreni yaptığı alanın yakınındaki mezarlığı gezdi. Bölgedeki anıta, “İstanbul Rum Patriği” yazılı çelenk bırakan Bartholomeos, beraberindekilerle ayin yaptı.

Patrik Bartholomeos, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale Savaşları’nda Osmanlı ordusunda yer alan Hristiyanlar için dua ettiklerini söyledi.

Çanakkale’nin dünya için önemli bir bölge olduğunu belirten bartholomeosBartholomeos, “Şehitlerin ruhları şad olsun. Yalnız Çanakkale Savaşları’nda değil, bütün savaşlarda Ortodoks Rumlar ve Hristiyanlar vatani vazifelerini yaparken şehit düştüler veya vatani vazifelerini tamamlayarak evlerine döndüler. Bunları her zaman hatırlamalıyız. Onlara bir minnet borcu ödemiş olduk. Tekrar ruhları şad olsun diyorum. Allah rahmet eylesin” diye konuştu.

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi