8 Mart 2021 Pazartesi

Patrik Bartholomeos’un 25. yılı kutlanmaya başlandı

Ekümenik Patrik Bartholomeos’un patrikliğe seçilişinin 25’inci yıldönümü memleketi Gökçeada’da kutlandı. 22 Ekim 1991’de Patrik seçilen Bartholomeos’un 25. yılı dünyanın çeşitli yerlerinden yaz tatilini geçirmek üzere memleketleri Gökçeada’ya gelen  Rumların isteğiyle erken başlatıldı. Törene Yunanistan’dan 4 milletvekili de katıldı.
Rum Vakıfları Destekleme Derneği ile Gökçeada İmroz Koruma, Yardımlaşma, Geliştirme ve Yaşatma Derneği tarafından organize edilen etkinlik, Patrik Bartholomeos’un doğduğu Zeytinli Köyü’nde, Özel Gökçeada Rum İlkokulu önündeki meydanda gerçekleştirildi.
Patrik Bartholomeos’un patrikliğe seçilişinin 25. yıldönümü nedeniyle düzenlenen kutlama, Zeytinliköy gençleri tarafından sahnelenen halk dansları gösterisi ile başladı. Kutlamada Patrik Bartholomeos, Zeytinli Köyü’nün kültürel gelişimine katkıda bulunanlara plaket verdi. Patrik Bartholomeos hakkındaki konuşmaların ardından Yunanistanlı sanatçı Valisi Kasoura konser verdi.
Etkinlikte konuşan Ekümenik Patrik, 22 Ekim’de 1991 yılında seçildiğini hatırlatarak, bu nedenle Patrikhane’deki 25’inci yıldönümü kutlamasının Ekim ayında yapılacağını söyledi. Bartholomeos, “Doğum yerim olan Gökçeada’daki hemşerilerim istedi ki; doğduğum Zeytinliköy’deki kutlama Ağustos’ta olsun. Çünkü bu ayda Ada’ya yurt dışından çok sayıda eski İmrozlu geliyor. Böylece kutlamalar kapsamında dün Tepeköy’de benimle ilgili çıkan iki kitabın tanıtımı yapıldı. Bu akşam da benim köyümde kültürel bir etkinlik oluyor” dedi.

Etkinlik kapsamında ayrıca, fotoğraf sanatçısı Vaso Ksinu’nun, Patriğin 25 yıllık görev süresinde Ada’da çektiği fotoğraflarının yer aldığı albüm, katılımcılara sunuldu.Etkinliğe; İlçe Belediye Başkanı MHP’li Ünal Çetin, Yunanistan Milletvekilleri Katerina Marku, Manolis Thrapsaniotis, Valia Vayionaki, Eleni Stamataki, Yunanistan’ın İstanbul Konsolosu Evangelos Sekeris, Gökçeada Metropoliti Dragonis Krilyos, İmroz Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Laki Vingas ile yaklaşık bin kişi katıldı. (Seyfi Genç)

 

Türkiye’deki Bilim Kadınlarının Oranı Avrupa Ortalamasının Üstünde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, Türkiye’deki bilim kadınlarının oranı Avrupa ülkelerinin ortalamasının üstünde.Avrupa Birliği...

Kilise Yaşlıları Öldürüldü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi