21 Nisan 2021 Çarşamba

Patrik II. Sahak Maşalyan, Apostolik Kiliseleri’ne Yaptığı İlk Ziyaretlerini Tamamladı

Türkiye Ermenileri 85. Patriği Kadasetli II. Sahak Maşalyan, İstanbul’daki Ermeni Apostolik Kiliselerine yaptığı ilk ziyaretlerini tamamladı.

“Hıraşapar” ilahisi ile İstanbul’daki Ermeni Apostolik Kiliselerine yaptığı ziyaretlerine 11 Şubat salı günü Yenikapı Surp Tateos Partogomeos kilisesini ziyareti ile başladığı programını, 20 Şubat Perşembe günü Feriköy Surp Vartanants, Kartal Surp Nışan ve Kadıköy Surp Takavor kiliselerine “Hıraşapar” ilahisi ile giriş yaparak tamamladı. 

20 Şubat sabahı önce Feriköy Surp Vartanants kilisesine gelen Patrik hazretleri ve beraberindeki din adamları, kilise kapısında, kilisenin din görevlisi ve vaizi Baş Rahip Tatul Anuşyan tarafından karşılandı. Kapıda su, tuz ve ekmeği kutsayan patrik hazretleri kilisenin Vartanants korosunun şefleri Adruşan Hallaçyan yönetiminde seslendirdiği “Hıraşapar” ilahisi ile kiliseye giriş yaptı. 

Sonra Surp Vartanants (Aziz Vartanants) yortusu için yapılan Kutsal Sunu Ayinine Riyaset etti. 

Daha sonra Kadasetli patrik II. Sahak Maşalyan ve beraberindekiler Kartal Surp Nışan kilisesine geçtiler. Buradaki törenin ardından akşam saatlerinde programdaki son kilise olan Kadıköy Surp Takavor kilisesine girişinde önce bahçede trio ile karşılanan Patrik hazretleri, her kilisede olduğu gibi önce su, ekmek ve tuzu kutsadı, sonra Sevan Şencan şefliğindeki kilise korosunun seslendirdiği “Hıraşapar” ilahisi ile, imanlı topluluğun tamamen doldurduğu kiliseye giriş yaptı. Sunak önündeki kısa törenin ardından, kilisenin vaizi Rahip Harutyun Damatyan ile sunağa çıkan Kadasetli patrik II. Sahak, Ermenice olarak yaptığı konuşmada özetle şöyle dedi. 

“İstanbul Ermeni Apostolik kiliselerini, geleneksel olarak “Hıraşapar” törenleri ziyaretimin son kilisesinde, bana bu günleri layık gördüğü Tanrı’ya şükürlerimi sunuyorum. 

Tr. Ermenilerinin bu yeni döneminde, hep birlikte, sevgide birleşerek, sıkıntılarımızı birlikte giderip, birlikte tarihteki yolculuğumuzu Tanrıyla sürdüreceğiz. Bu dönemde çalışmalarımda Tanrı’dan bana kolaylık sağlaması için, hepinizden dua etmenizi rica ediyorum. Toplumumuzdaki sıkıntıları çözüp, yeni ve güzel günlerde, okullarımızla, kurumlarımızla gelişerek ilerleyelim. 

Konuşmanın ardından ilahilerle bahçeye çıkılıp, toplu fotoğraf çektirildi. 

Daha sonra kilise salonuna geçen patrik hazretleri, halkla sohbet etti, tebrikleri ve iyi dilekleri kabul etti.

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi