22 Haziran 2021 Salı

Patrik Kirill: COVID-19 Yüzünden Kiliseleri Ziyaret Etmeyi Bırakmayın

Moskova ve Tüm Rusya Patriği Kirill, Kurtarıcı İsa Katedrali’nde gerçekleştirdiği ayinin ardından: “Salgın döneminde hastalık korkusu yüzünden kilise ziyaretlerinden vazgeçilmemeli” çağrısında bulundu. 

Kilise içi yapılan analizlere göre, haftalık ibadetleri ziyaret edenlerin sayısı günümüz şartları yüzünden azalsa da özel bayram ve ayinlere gelenlerin sayısı değişmedi.

Ortodoks dünyası için en temel bayramlarından biri olan Paskalya’nın bu yıl salgın kuralları çerçevesinde düzenlenmiş olmasına rağmen, kiliseyi ziyaret eden kişi sayısında düşüş yaşanmaması dikkat çekti. Bu yıl Rusya’da birçok kilisede sosyal mesafe kurallarına uyulabilmesi için ayinler sokağa taşındı. 

Moskova ve Tüm Rusya Patriği Kirill: “Hiçbir koşul halkımızı Ortodoks inancından koparamaz. Bunu özel bayramlarda salgına karşı alınan önlemlere rağmen kiliselere gelen insan sayısına bakıldığında görmek mümkün. Çünkü Kiliselerde paylaşılan Mesih’in iyileştirici sevgisi insanların korkularını yenmesine yardımcı olmaktadır. Tanrı’nın Tapınağı, dua ettiğimiz ve şifa aldığımız yerdir” dedi. 

Patrik, yaptığı açıklamanın salgın kurallarının göz ardı edilmesi gerektiği yönünde olmadığının altını çizerek: Maske takmak ve sosyal mesafe kurallarına uymak, kilise içi ibadetleri engelleyen faktörler olmadığını vurguladı.  

Moskova ve Tüm Rusya Patriği Kirill: “Bugün tüm dünyayı sekülerizm felsefesi sarmış durumda, bu da Sovyet döneminde kiliselere karşı başlatılan savaştan çok daha korkunç sonuçlar doğuruyor” dedi. (ria.ru/O.D)

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi