18 Mayıs 2022 Çarşamba

Patrik Sahak II, Karantinayı Dinlenerek Geçiriyor

Kiliselerde Kutsal Sunu Ayinlerine Devam edildi

Patrikliğin Facebook sayfasından 16 Ocak Pazar günü, 13 Ocak Perşembe günü Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde, Peder Natan Arabyan eli ile gerçekleşen Kutsal Sunu Ayini (Surp Badarak) yayınlanırken, Ermeni Apostolik Kiliselerinde de Kutsal Sunu Ayinlerine devam edildi.

Geçtiğimiz günlerde Covid-19’a yakalandığı açıklanan Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II’nin rahatsızlığının hafif seyrettiği ve karantinada geçen Pazar gününü dinlenerek geçirdiği öğrenildi. Artan vaka sayılarının ardından Kiliselerdeki inanlılar sayısında azalma olduğu gözlendi.

Feriköy Surp Vartanants Kilisesi’ndeki Kutsal Sunu Ayinini Kilisenin yeni atanan din görevlisi Peder Şirvan Mürzyan sundu.

Kilisenin Diyakos ve okuyucuları Rab’bin sofrasına hizmet ettiler. İlahileri, Vartanants Korosu üyeleri şefleri Adruşan Hallacyan yönetiminde seslendirdi.

Peder Şirvan Mürzyan Ermenice ve Türkçe vaaz verdi. Vaazlarında, günün İncil okuma parçası olan Rab İsa Mesih’in ilk mucizesi, Gana köyündeki düğünde suyu şaraba çevirmesi üzerine konuşurken, “Hisus” (İsa) isminin Hristiyanlar arasında kullanılmasına rağmen Ermenilerin bu ismi asla kullanmadıkları hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. Bu ismin kutsallığının insanların ağzında kullanılırken de kutsal kalması gerektiğini ve boş sözlerde, vaatlerde, yeminlerde kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Vaazların ardından Rab’bin duası okundu ve sonrasında “Hağortutyun” (Kominyon) dağıtımına geçildi.

Kutsal Sunu Ayininin sonunda tüm Rab’de uyuyanlar için Ayin-i Ruhani (Hokehankisd) duaları okundu. Peder Şirvan Mürzyan’ın kutsaması ile tören son buldu.

Papa Françesko, Lange Sendromlu İnsanlara Yakınlığını Dile Getirdi

10.000 ila 30.000'de 1 yeni doğanda görülen Cornelia de Lange sendromu, büyüme geriliğine, zihinsel yetersizliğe ve kemik...

Papa Françesko: ‘‘Nükleer Silahların Kullanılması ve Bulundurulması Düşünülemez.’’

Papa Françesko, Çarşamba günkü Genel Dinleyici Toplantısında, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya gelerek, nükleer silahların...

İskenderun Katolik Katedrali’nde ‘Yağların Kutsanması’ Ayini

İskenderun Müjdeleme Katolik Kilisesi'nde, her yıl gerçekleştirilen ‘Yağların Kutsanması’ Ayini, geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirildi. Rahiplerin yeminlerini tazelediği ve yağların...

Papa Françesko, 10 Kişiyi Aziz İlan Etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, aralarında Dachau toplama kampında öldürülen Nazi karşıtı Hollandalı bir rahip ve Cezayir'de öldürülen...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi