21 Nisan 2021 Çarşamba

Patrik Sahak II’nin Tahta Çıkış Yıldönümü Sade Bir Törenle Kutlandı

Türkiye Ermenileri Patrikliği, Başepiskopos Sahak Maşalyan’ın şahsında 11 Ocak 2020’de 85. Patriğine kavuşmuştu. 11 Ocak 2021, Pazartesi, saat 16:00’da, Patriklik Katedrali’nde, Patrik Sahajk II’nin başkanlığında gerçekleşen törenle, Patrik Sahak II’nin tahta çıkış yıldönümü kutlandı.

Törene Patriklik ruhban sınıfı ve din görevlileri katılırken, Surp Asdvadzadzin (Meryem Ana) Patriklik Kilisesi Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Hrant Moskofyan da törende hazır bulundu. Koronavirüs salgını süreci göz önünde bulundurularak, şükran duası ve kutlama, kısıtlı bir şekilde gerçekleşti.

Patrik Hazretleri, saat 16:00’da dini kortejle Patrikhane’den, Patriklik Kilisesi’ne doğru hareket etti ve ikindi duaları okundu. Daha sonra, Patriklik Makamı’nın bekası ve Patrik Hazretleri’nin esenliği için şükran duaları okundu. Şükran duasının sonunda, Patrik Hazetleri, Kutsal Haç’la Patriklik Makamı’nı kutsadı.

Tören sonunda, Patrik Sahak II, mesajını verdi ve öncelikle Tanrı’ya şükretti. Mesajında özetle; Geçen yıl Türkiye’deki Ermeni Cemaati’nin bir patriğe kavuştuğunu belirterek, yeni bir dönemin başladığını hatırlattı. Zaman çabuk geçmişti ve tahta çıkış yıldönümü gelmişti. Doğrudur ki, bir çok projeyi hayata geçirmenin zamanı gelmişti, fakat koronavirüs salgın süreci ne yazık ki tüm dünya düzenini alt üst etti gibi toplumuzu da olumsuz etkilemişti. Fakat bu dönemde, Patriklik Makamı’nın en önemli gelişimlerinden biri sosyal medyayı etkili şekilde kullanmaya başlaması ve halka ulaşma çabası olmuştu. Patrik Hazretleri, bu bağlamda, Koronavirüsün biran önce etkisini yitirmesini ve Patriklik Makamı’nın geleceğe doğru yeni projelerle ilerlemesini diledi. Bu vesileyle, bu kısıtlı koşullarda Patriklik Makamı’nın ve Patrik Sahak II’nin yanında bir araya gelerek, gerek maddi gerekse manevi olarak Patriklik Makamı’nın hizmetine paydaş olan herkese teşekkür etti. Sözlerinin sonunda Patriklik Makamı’nın, köklü geçmişimizin bir tanıklığı olarak uzun yıllar toplumuza hizmet etmesini diledi.

Son takdisten sonra, Patrik Hazretleri “Gentarar Asdvadz” ilahisi eşliğinde din adamlarından oluşan kortejle kilisenin yönetim kurulu binası önüne geçti ve burada din görevlilerinin tebriklerini kabul etti.

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi