1 Mart 2024 Cuma

Peder Avedis Tabaşyan’dan Anadolu Ermeni Toplumuna Ziyaret

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Patrik Sahak II’nin izni ve takdisleriyle, Anadolu Ermeni Toplumu Gözetmeni Peder Avedis Tabaşyan, 11-12 Kasım’da İskenderun ve Vakıfköy toplumu üyelerine ziyaret gerçekleştirildi. 

Bu vesileyle, İskenderun Surp Karasnits Mangants Kilisesi’nde, vakıf ikinci başkanı Benyamin Tabaş’ın evladı Armina Tabaş’ın vaftiz töreni yapıldı. Vaftiz töreninin sevinci, depremin kilise binasında yarattığı hasarın üzüntüsü ile karıştı. Kilise binasının kısa sürede onarılıp yeniden ibadete açılması için dualar edildi.

Elazığ

Peder Avedis Tabaşyan, 17 Kasım 2023 Cuma günü, İskenderun Surp Karasnits Mangants (Karasun Manuk) Kilisesi Vakfı yönetim kurulu başkanı Yusuf Tabaşyan’ın refakatiyle, Elazığ Ermeni toplumunu ziyaret etti. Peder Avedis, burada toplum üyelerinden Arman Yağcı tarafından karşılandı.

Elazığ Belediye Başkanı’nı Ziyaret

Peder Avedis, Yusuf Tabaş ve Arman Yağcı refakatiyle, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu. Ermeni mezarlığındaki şapel girişinin kaplanması Belediye Başkanı Şerifoğlu’nun sayesinde yapılmıştı. Samimi ortamda geçen görüşme sırasında Peder Avedis, Belediye Başkanı Şerifoğlu’na Patrik Sahak II’nin selamlarını ve Elazığ Ermeni toplumunun teşekkürlerini iletti. Sohbetin ardından ziyaret anısına ve teşekkür ifadesi olarak Başkan Şerifoğlu’na plaket takdim edildi.

Surp Badarak (Kutsal Sunu)

18 Kasım Cumartesi sabahı, Elazığ Mezarlığı Surp Nışan Şapeli’nde Surp Badarak (Kutsal Sunu Ayini) sunuldu. Peder Avedis eli ile sunulan Surp Badarak’ın ardından, soğuk havaya rağmen bu küçük ibadethanede bir araya gelen Elazığ Ermeni toplumu üyelerine vaaz verdi ve Patrik Hazretleri’nin pederane selamlarını ve takdislerini iletti. 

Törenin ardından Peder Avedis, Arman Yağcı eşliğinde törene katılamayan toplum üyelerini ziyaret ederek onlara dualar okudu.

Malatya

19 Kasım Pazar sabahı ise Malatya’ya ziyaret gerçekleştirildi. Burada Ermeni mezarlığındaki şapelde dua edildi ve “Hokehankisd” (Ayin-i Ruhani) töreni gerçekleştirildi.

Peder Avedis bu ziyaretlerin ardından önce Hatay’a, ordan da İstanbul’a döndü.

Türkiye’deki Kadın Cinayetleri Dünya Basınında: Bir Günde 7 Kadın Öldürüldü

Türkiye'de 27 Şubat Salı günü yedi kadın öldürüldü. Cinayet haberlerinin yansıdığı İngiliz gazetesi The Guardian, kadın cinayetlerindeki...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Gündoğumu Duaları” Sürüyor

Ermeni Apostolik Kiliselerinin Büyük Oruç dönemine ait "Arevakal" (Gündoğumu) duaları sürüyor. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II,...

Papa Françesko Hastaneye Kaldırıldı

Son dönemde sağlık sorunlarıyla mücadele eden Papa Françesko'nun yeniden hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik Kilisesi'nin...

En Mutlu Çiftlerin Evli ve Kiliseye Gidenler Olduğu Görüldü

Tanınmış bir sosyoloji profesörü tarafından derlenen çalışmaya göre, evli ve düzenli olarak kiliseye katılanlar, en mutlu çiftler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi