4 Şubat 2023 Cumartesi

Pele: ‘‘Tanrı Bana Futbol Oynayabilme Armağanı Verdi’’

Futbol tarihinin en başarılı oyuncularından biri olan Pelé’nin ölümünün ardından Brezilya’da üç günlük ulusal yas ilan edildi.

Yaşamı boyunca üç Papa ile konuşma fırsatı yakalamış olmanın ayrıcalığını dile getiren Pelé, ‘‘Kendimi kutsanmış bir adam olarak görüyorum. Bu anların fotoğraflarını büyük bir mutlulukla saklıyorum. Papa 6. Paul, Papa II. John Paul ve Papa 16. Benedict ile hayatım ve Tanrı hakkında konuşabildim. Benim için çok önemli anlardı’’ demişti.

Papa Françesko ile bir araya gelme fırsatı yakalayamayan Pele, 21 Şubat 2014’te imzalı bir Brezilya futbol takımı formasını gönderdi. 9 Temmuz 2009’da Vatikan gazetesi L’Osservatore Romano, Pelé’nin şu sözlerine yer verdi: ‘‘Tanrı bana futbol oynayabilme armağanı verdi. Bu gerçekten Tanrı’nın bir armağanı. Bana her zaman hazır olmanın önemini öğretti. Aynı zamanda iyi bir insan olmam gerektiğini açıkladı’’ dedi.

Başarılarla dolu yirmi bir yıllık kariyer, Pelé’yi tüm zamanların en başarılı futbolcusu yaptı. Üç defa Dünya Kupası’nı kaldırmayı başardı. ‘Güzel oyun’ olarak bilinen futbol stilinin doğuşunu sağladı. Oyunculuk kariyerinin ardından, futbol elçisi olarak kabul edildi.

Başarılı futbolcu Pelé, kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Kızı Kely, ‘‘Her şeye senin sayende sahip olduk. Seni seviyoruz. Huzur içinde uyu’’ dedi. 

Pelé bir konuşmasında şu ifadelerde bulundu: ‘‘Başarı asla tesadüf değildir. Sıkı çalışma, fedakârlık ve yaptığınız işi sevmeyi gerektirir.’’ (Vatican News)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi