1 Mart 2024 Cuma

Pele: ‘‘Tanrı Bana Futbol Oynayabilme Armağanı Verdi’’

Futbol tarihinin en başarılı oyuncularından biri olan Pelé’nin ölümünün ardından Brezilya’da üç günlük ulusal yas ilan edildi.

Yaşamı boyunca üç Papa ile konuşma fırsatı yakalamış olmanın ayrıcalığını dile getiren Pelé, ‘‘Kendimi kutsanmış bir adam olarak görüyorum. Bu anların fotoğraflarını büyük bir mutlulukla saklıyorum. Papa 6. Paul, Papa II. John Paul ve Papa 16. Benedict ile hayatım ve Tanrı hakkında konuşabildim. Benim için çok önemli anlardı’’ demişti.

Papa Françesko ile bir araya gelme fırsatı yakalayamayan Pele, 21 Şubat 2014’te imzalı bir Brezilya futbol takımı formasını gönderdi. 9 Temmuz 2009’da Vatikan gazetesi L’Osservatore Romano, Pelé’nin şu sözlerine yer verdi: ‘‘Tanrı bana futbol oynayabilme armağanı verdi. Bu gerçekten Tanrı’nın bir armağanı. Bana her zaman hazır olmanın önemini öğretti. Aynı zamanda iyi bir insan olmam gerektiğini açıkladı’’ dedi.

Başarılarla dolu yirmi bir yıllık kariyer, Pelé’yi tüm zamanların en başarılı futbolcusu yaptı. Üç defa Dünya Kupası’nı kaldırmayı başardı. ‘Güzel oyun’ olarak bilinen futbol stilinin doğuşunu sağladı. Oyunculuk kariyerinin ardından, futbol elçisi olarak kabul edildi.

Başarılı futbolcu Pelé, kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Kızı Kely, ‘‘Her şeye senin sayende sahip olduk. Seni seviyoruz. Huzur içinde uyu’’ dedi. 

Pelé bir konuşmasında şu ifadelerde bulundu: ‘‘Başarı asla tesadüf değildir. Sıkı çalışma, fedakârlık ve yaptığınız işi sevmeyi gerektirir.’’ (Vatican News)

Türkiye’deki Kadın Cinayetleri Dünya Basınında: Bir Günde 7 Kadın Öldürüldü

Türkiye'de 27 Şubat Salı günü yedi kadın öldürüldü. Cinayet haberlerinin yansıdığı İngiliz gazetesi The Guardian, kadın cinayetlerindeki...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Gündoğumu Duaları” Sürüyor

Ermeni Apostolik Kiliselerinin Büyük Oruç dönemine ait "Arevakal" (Gündoğumu) duaları sürüyor. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II,...

Papa Françesko Hastaneye Kaldırıldı

Son dönemde sağlık sorunlarıyla mücadele eden Papa Françesko'nun yeniden hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik Kilisesi'nin...

En Mutlu Çiftlerin Evli ve Kiliseye Gidenler Olduğu Görüldü

Tanınmış bir sosyoloji profesörü tarafından derlenen çalışmaya göre, evli ve düzenli olarak kiliseye katılanlar, en mutlu çiftler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi