7 Mayıs 2021 Cuma

Peşmerge’den Iraklı Hristiyanlara IŞİD’e karşı askeri eğitim

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı, IŞİD’e karşı savaşmak isteyen Hristiyan milislere askeri eğitim vermeye başladı.

Peşmerge kaynaklarından alınan bilgiye göre, Musul çevresinde farklı kamplarda yaklaşık 1000 Asuri Hristiyan’a silahlı eğitim veriliyor. Musul’un Telsukuf nahiyesindeki kampta ise 20 milis, savaş eğitimi alıyor. Peşmerge Bakanlığının silah ve diğer ihtiyaçlarını temin ettiği Hristiyan milisler, Musul’da gayrimüslimlerin ikamet ettiği yerleri, IŞİD’ten kurtarmak için düzenlenecek operasyonlarda yer almak istiyor. Milisler, tahrip gücü yüksek silah kullanma dersleri alıyor.

Milislerin eğitimiyle ilgilenen Beytun Nehreyn Demokrat Partisi Genel Sekreteri Romeo Hekari, Irak ordusunun gayrimüslimleri korumaması nedeniyle Peşmerge kontrolündeki Kürt bölgesine sığındıklarını söyledi.

IKBY Başkanı Mesut Barzani’den yardım istediklerini aktaran Hekari, “Musul Ovası’nda yaşayan Hristiyanların can ve mal emniyetlerinin korunması için Asurilerden oluşan bir askeri birlik kurulmasını istedik. Talebimiz kabul gördü ve çalışmalarımıza başladık” dedi.

Peşmerge Bakanlığı bünyesinde kurulan “Musul Ovası Birliği”nin, Beytun Nehreyn Demokrat Partisi ve Beytun Nehreyn Birliği Partisi tarafından yönetildiğini belirten Hekari, “6 Aralık 2014’te kurulan birliğimizin silah, mühimmat ve barınma gibi tüm ihtiyaçları Kürdistan hükümeti tarafından karşılanıyor. Peşmergenin elinde hangi silahlar varsa bize de ondan verildi” diye konuştu.

Hekari, hali hazırda Hristiyan milislerin, Musul’un 30 kilometre kuzeydoğusundaki Telsukuf bölgesindeki çatışmalarda Peşmerge birliklerinin yanında IŞİD’e karşı savaştığını söyledi.

IŞİD’in, Musul’da Hristiyanların yaşadığı bölgeleri çok kolay bir şekilde ele geçirdiğini hatırlatan Hekari, Irak ordusunun Hristiyan halkı korumak gibi bir amacı olmadığını savundu.

Hekari, IŞİD’in, Asurilere ait 7 tarihi kiliseyi havaya uçurduğunu, örgütün Hristiyan kültürüne ait ne varsa yok ettiğini kaydetti. IŞİD’in kontrolündeki Musul’un Başika nahiyesinde insani durumun kötüye gittiğine işaret eden Hekari, insanların açlıktan ve hastalıklardan ölmeye başladığını aktardı.

Romeo Hekari, “Terör saldırıları sebebiyle kaç Hristiyan yerinden oldu” sorusuna, “Elimizde net veriler yok. Ancak teröristlerin Musul işgalinden sonra 200 binden fazla Hristiyan evini terk etti. Bunlar, çoğunlukla Kürdistan Bölgesiiraq-christ, Türkiye, Ürdün ve Avrupa’ya sığındı” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azınlık Cemaati Temsilcileriyle Buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi.Çankaya Köşkü'nde, azınlık cemaatlerinin temsilcilerinin katılımıyla...

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi