2 Mart 2021 Salı

Episkoposlar Haiti İçin Dua İstedi

Yasadışı bir şekilde Bahamalar’a geçmeye çalışırken boğularak hayatını kaybeden 28 kişinin ardından, Haiti Cumhurbaşkanı’na karşı protesto gösterileri düzenlendi. Ülkenin Katolik piskoposları ise, Haiti halkının daha akıllıca bir çözüm için birlik olması gerektiğini söyledi

11 Şubat gününde düzenlenen Haiti Piskoposluk Konferansı’nda, “Herkesi ilgilendiren bu tehlikenin boyutunu belirlemek için bir araya gelmek ve eyleme geçmek gerekli” kanısına varıldı.

“Gemiler batmaya başladıklarında, denizciler İsa Mesih için ağlıyor ve dua ediyorlar” diye konuşmasına başlayan Haiti Piskoposu şöyle devam etti:

“Şu an hayata karşı bir savaş var. Yasadışı göç ve gösteriler nedeniyle yaşamını yitiren birçok insan var. Biz bunun önüne geçmeye çalışıyoruz.”

Piskopos açıklamasının sonunda, “ Milletimizin çıkarlarını savunmalı ve mantıklı bir çözüm bulmalıyız. Büyük fedakarlıklar pahasına bile olsa bunu başarmalıyız” dedi ve insanların Haiti için Mesih İsa’ya dua etmelerini istedi.

BBC’nin haberlerine göre, Cumhurbaşkanı Jovenel Moise’ye karşı dört gün süren protesto gösterilerine binlerce kişi katıldı. Ancak bu gösteriler dört kişinin hayatını kaybetmesine, düzinelerce kişinin ise yaralanmasına sebebiyet verdi.

Ayrıca BBC’nin belirttiğine göre; Bahamalar Savunma Kuvvetleri, 28 kişinin hayatını kaybettiği kazada, 17 kişinin hayatını kurtardı.

Aynı gün Haiti’den Bahamalar’a yasadışı bir şekilde giriş yapmaya çalışan 300 kişi yakalandı ve ülkelerine geri gönderildi.

Haiti’den çıkmaya çalışan birçok insan Turks ve Caicos Adalarına gitmeye çalışıyor. Fakat genellikle yakalanarak ülkelerine geri gönderiliyor.(catholicnewsagency)

Hindu Ayinlerine Katılma Zorunluluğu Getirilen Hristiyanlar Endişeli

Ülkenin batı kesimindeki Dadra ve Nagar Haveli toprakları ile Daman ve Diu bölgesindeki tüm okullarda baharın gelişine...

Normalleşme Kararları Açıklandı

Son dakika haberine göre, tüm Türkiye’de gözler, bugünkü ‘yerinde karar’ döneminin ilk kabine toplantısına çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep...

İskenderun’da ‘Haç Yolu’ İbadeti

İsa Mesih’in dirilişinin kutlandığı ‘Paskalya (Diriliş) Bayramı’ öncesinde, Mesih’in çarmıha gerilerek Kudüs’teki Golgotha Kayası'ndaki ölümünün anıldığı ‘Kutsal...

Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybedenlerin Anısına Çan Çalındı

ABD Washington Ulusal Katedrali, COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden yaklaşık 500bin Amerikalının anısına 12 tonluk çanı 500 kez...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi