28 Şubat 2021 Pazar

Prematüre Bebeklerine Şarkı Söyleyen Annelerde Kaygı Azaldı

Yeni bir çalışma, prematüre bebeklere şarkı söylemenin annenin kaygı seviyesini azaltabileceğini ve anne-bebek bağını güçlendirebileceğini öne sürdü.

Nordic Journal of Music Therapy’de yayınlanan çalışmada Helsinki Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, hastanede bebeğini tutarken ten teması sırasında şarkı söyleyen veya mırıldanan 24 anneyi gözlemledi. Bu süre zarfında prematüre bebeklere şarkı söyleyen annelerin, şarkı söylemeyen annelere kıyasla daha düşük kaygı düzeyine sahip olduğu görüldü.

Erken doğum gerçekleştiğinde bebeğin gelişimine yardımcı olacak tıbbi bakımın sağlanması için genellikle bebek ve anne ayrılır. Ebeveynler özellikle çocuklarının hayatta kalıp kalmayacağı konusunda endişe ve stres yaşar. Yapılan bu çalışmada ise, annelerin prematüre bebekleriyle ten teması gerçekleştirip onlara şarkı söylediğinde, anksiyete seviyelerinde düşüş görüldü.

‘Singing Kangaroo’ adlı araştırmada erken doğmuş bebekleriyle ten teması sırasında şarkı söyleyen veya mırıldanan 24 anne gözlemlendi. Kontrol grubundaki 12 anne 40. haftaya kadar herhangi bir şarkı söylemeye teşvik edilmeden ten teması gerçekleştirdi. Diğer anneler ise müzik terapisti tarafından erken doğmuş bebeğin yaşına uygun bir şekilde şarkı söylemeye yönlendirildi. Çalışmanın başında ve sonunda maternal anksiyete ölçüldü. Anneler ayrıca deneyimlerini kaydeden günlükler tuttu.

Anne-Bebek Bağı

Elde edilen sonuçlara göre, bebeğine şarkı söylemeye teşvik edilen annelerin, kontrol grubundakilere kıyasla kaygı seviyelerinde düşüş görüldü.

24 anneden 18’i şarkı söylemenin ruh halini iyileştirdiğini ve anne-bebek ilişkisinin kurulmasına destek verdiğini bildirdi. 19 anne, bebeklerinin şarkı söylerken rahatladığını, 17’si ise bebeklerin şarkı söylerken uykuya daldığını söyledi. Çalışmanın sonucu hakkında Kaisamari Kostilainen şunları söyledi: ‘‘Sonuçlar, erken doğumdan sonra ten teması sırasında şarkı söylemenin duygusal bir bağlantıyı teşvik ederek anne-bebek ilişkisini destekleyebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, annelerin şarkı söylemek için desteğe, rehberliğe ve mahremiyete ihtiyacı olabilir. Bulgularımıza göre anneler, şarkı söyleme ve seslerini kullanma konusunda uzman bir müzik terapistinin sağladığı destek ve rehberlikten yararlanabilir.’’

İngiltere’nin Yaşam Hakkı Sözcüsü Catherine Robinson, ‘‘Bu, doğmamış çocuğun insani yönünü gösteren heyecanlandırıcı bir çalışma. Bu bebeklerin hepsi erken doğdu ve bakıma ihtiyaçları var. Ne yazık ki, Kanada gibi birçok ülkedeki yasalar kürtaja izin veriyor. İngiltere’de ise çocuk engelli ise doğuma kadar kürtaja izin veriliyor. Rahmin içinde ya da dışında olması bir fark yaratmamalı, bebek her koşulda bebektir’’ ifadelerinde bulundu. (CT)

Ekümenik Kardeşlik Kampanyası Düzenlendi

Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Ulusal Hristiyan Kiliseleri Konseyi (Conic) tarafından 17 Şubat Kül Çarşambası’nda beşinci kez...

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi