4 Ağustos 2021 Çarşamba

Radikal Gruplardan Kaçan Hristiyanlar, Kiliseleri Terk Etmek Zorunda Kalıyor

Burkina Faso’nun kuzeyindeki kiliseler Hristiyanların radikal gruplardan kaçması nedeniyle terk ediliyor. Birleşmiş Milletler Mültecilere Yardım Ajansı, Batı Afrika ülkesinde bir milyondan fazla insanın yerlerinden edildiğini ve dünyanın en hızlı büyüyen insani yardım ve koruma krizinin yaşandığını bildirdi.

Zulüm gözlemcisi Open Doors, şiddetin sadece Hristiyanları etkilemedi halde, özellikle hedef alındığını ve yerlerinden edilmiş insanlara acil yardım gönderilmesi gerektiğini söyledi. Ülkenin kuzeyinde yaşayan bir pastör, Burkina Faso’nun kuzeydoğu üçgeninde açık kilise bulunmadığını söyledi. Pastör Karim, Hristiyanların farklı mülteci kamplarına veya güvenli bölgelere gittiğini söyledi.

Open Doors’un Sahra altı Afrika’da din ve inanç özgürlüğü konusunda kıdemli olan analisti Illia Djadi, ‘‘Katolik Hristiyanlar öldürüldü. Militanlar kilise hizmetlerine saldırarak insanları katletti. Pastörler ve episkoposlar dâhil olmak üzere Hristiyan liderler hedef alındı ve öldürüldü. Çok sayıda pastör, aileleriyle birlikte kaçırıldı ve esaret altında tutuldu. Hitte ve Rounga’da Hristiyanlara din değiştirmeleri veya bölgeden ayrılmaları için ültimatom verildi. Radikal gruplar Hristiyanlara suikast düzenledi ve geri kalan inanlılar kaçmaya zorlandı’’ açıklamasında bulundu.

Burkina Faso’nun Sahel bölgesindeki Sebba’da meydana gelen saldırıyı anlatan Pastör Joel, ‘‘Bir akşam kimliği belirsiz saldırganlar pastörün evine gidip üç oğlunu kaçırmadan önce, diyakonu öldürdü ve iki kızını kaçırdı. Diyakonun iki kızı bölgede öğretmen veya Hristiyan istenmediğine dair mesajı getirme şartıyla serbest bırakıldı. İki gün sonra pastör ve oğulları ölü bulundu. Ardından Sebba’dan ayrıldık’’ ifadelerinde bulundu.

Burkina Faso, farklı inanç gruplarının uzun yıllar boyunca barış içinde yaşamasıyla biliniyor. Ülkenin 2012 anayasası da din ve inanç özgürlüğünü teminat altına alıyor. Djadi, ‘‘Burkina Faso, dini toplulukların barış içinde yaşamasıyla tanınıyor. Ancak geçen yıl bu hoşgörü ortamı insanlara saldıran ve onları bölmeye çalışan isyancı bir örgüt tarafından baltalandı. Yaklaşık bir yıl önce tehlikeyi fark ettiğimizde alarma geçmeye çalıştık. Ancak saldırılar bir milyondan fazla insanı etkileyen büyük ölçekli bir insani kriz haline geldi. Güvenlik için dua edin, kilise liderlerinin bu zor koşullarla başa çıkabilmeleri için hikmetli olmaları konusunda dua edin. Siyasi liderler için de dua edin. Çünkü vatandaşların güvenliğini sağlamak devletin görevidir. Ne yazık ki, devlet güvenliği sağlayacak yeterliğe sahip değil’’ açıklamasında bulundu.

Open Doors ise, uluslararası toplumu şiddet nedeniyle yerlerinden edilen insanlara yardım etmeye ve Burkina Faso, Mali, Moritanya, Çad ve Nijer gibi G5 Sahel ülkelerine destek olmaya çağırdı. (premierchristian)

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi