21 Nisan 2021 Çarşamba

Radikaller Tarafından Hristiyan Mezarlığı’ndan İsa Heykeli Kaldırıldı

CBN News, Hindistan’ın Bangalore şehrinin 48 kilometre kuzeyinde yer alan Mahima Betta Hristiyan mezarlığından yaklaşık 3.5 metrelik İsa Mesih heykelinin kaldırıldığını duyurdu.

Başepiskopos Peter Machado, 4 Mart tarihinde AsiaNews için yazdığı makalede, ‘‘Bazı yabancıların baskısıyla polisin heykeli zorla kaldırması çok üzücü, talihsiz ve kınanması gereken bir olay’’ açıklamasında bulundu. Machado, ‘‘Bu durum, köylerimizdeki toplumsal uyuma darbe vuracağı gibi, Hindistan Anayasası tarafından teminatı sağlanan din özgürlüğünün de bir ihlali’’ dedi.

Machado, Katolik Haber Ajansı’na yaklaşık 40 yıldır hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadan mezarlıktaki heykeli ziyaret ettiklerini söyledi. Yerel halktan kaynaklanan bir sıkıntı yaşamadıklarına değinen Başpiskopos, ‘‘Dışarıdan gelen bazı kişiler, mezarlıkların din değiştirmek için kullanıldığını iddia ediyor. Yerel köylüler Hristiyanlardan ve ibadetlerinden rahatsız olmazken, bazı yabancıların köye gelerek huzuru bozmalarının nedeni ne olabilir’’ sorusunu yönelterek, heykelin bir an önce yerine takılmasını talep etti.

Machado sözlerini, ‘‘Bangalore Hristiyanları, yasal olarak tahsis edilen mezarlıktaki İsa heykelinin kaldırılmasından dolayı oldukça endişeli. Kabul edilemez bu hareketten dolayı yerel yetkilileri kınıyoruz’’ diyerek bitirdi.

Son 6 yıldır, iktidardaki Bharatiya Janata Partisi (Hindistan Halk Partisi), ülkedeki dini azınlıklara baskıcı bir politika sergiliyor. Dünya genelinde Hristiyanların durumunu izleyen ve raporlar hazırlayan Open Doors’un 2020 ‘Hristiyanlara zulüm uygulayan ülkeler’ listesinde Hindistan 10. sırada yer alıyor. (CHL)

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi