17 Mayıs 2021 Pazartesi

Rahip, Tekne Kazasında Hayatını Kaybetti

Aslen Belfastlı olan Katolik rahip, ABD’nin Michigan eyaletindeki Detroit Nehri’nde geçirdiği tekne kazası nedeniyle hayatını kaybetti. Michigan, Trenton’daki St. Joseph Katolik Kilisesi’nde hizmet veren peder Stephen Rooney, Pazar akşamı ters dönen teknedeki 12 yolcudan biriydi. Rahibin cesedine Perşembe sabahı ulaşıldı.

Stephen Rooney

Wayne County Şerif Ofisi, ‘‘Tekneyi Rooney’in arkadaşı Rob Chiles kullanıyordu. Kazada o da hayatını kaybetti. Geçen Eylül ayında Chiles, eşi Christine’ı da aynı nehirde kaybetmişti. Çiftin üç çocuğu vardı’’ açıklamasında bulundu.

Grosse Ile Polis ve İtfaiye Departmanı, olay yerinde başka bir teknenin alabora olmasından sonra aralarında çocukların da bulunduğu birkaç kişinin kurtarıldığını söyledi.

Marc Gawronski

Grosse Ile’deki Sacred Heart Katolik Kilisesi’nden rahip Marc Gawronski, Rob ve Stephen’ın, Christine’ın ölümünden sonra yakın arkadaş olduğunu belirtti. Gawronski, ‘‘Birini evimize kabul ettiğimizde, misafirperverlik gösteriyoruz, aynı zamanda bizler de onlardan çok şey alıyoruz. Peder Rooney ve Chiles ailesinin bunu olağanüstü şekilde yaşadığını biliyoruz. Özellikle geçen yıl Christine’ın kaybıyla karşı karşıya kaldıklarında. Chiles evinde birlikte yemek yediler ve paydaşlıkta bulundular. Peder Rooney çoğu zaman misafirdi. Varlığıyla onlara yardım elini uzattı. Chiles ailesi de pederi dostluk, sevgi ve İsa’nın kendi varlığıyla kutsadı’’ ifadelerinde bulundu.

Stephen Rooney‘nin ailesi

Kazanın ardından rahibin ailesi sosyal medya üzerinden, ‘‘Kardeşimiz Stephen Rooney için sevgilerini gönderen ve dua eden herkese teşekkür ederiz’’ açıklamasında bulundu. Rooney’in yeğeni Michele Devlin ise Twitter üzerinden, ‘‘Doğum günüm trajik olayın gölgesinde kaldı. Pazar gecesi amcamla mesajlaşarak sohbet ettik. 3 saat sonra korkunç bir tekne kazası geçirdi’’ sözleriyle duygularını dile getirdi.

Peder Gary Donegan Irish News’e verdiği demeçte, ‘‘Rooney hayatının büyük bölümünde Amerika’da hizmet etmiş olmasına rağmen kalbi hala İrlanda’daydı. Peder Rooney’in kazandığı saygınlık Detroit Başepiskoposluğu’ndaki haberlere verilen tepkilerden ve insanların nehrin kıyısındaki toplanma şeklinden çok açık. Halkına büyük bir özenle hizmet ederken, kalbi İrlanda’daydı’’ açıklamasında bulundu.

Belfast’ın Short Strand bölgesinden birçok kişi gece nöbetleri düzenleyerek Peder Rooney’ye olan minnettarlıklarını gösteriyor. (premierchristian)

Aynı Yetimhaneden İki Kız, Üniversitede Bir Araya Geldi

Çin'deki aynı yetimhaneden iki kız, Liberty Üniversitesi'nde bir araya geldi ve karşılaşmalarının ancak Tanrı tarafından sağlanmış olabileceğini...

Ermeni Kilisesi ”Rab İsa Mesih’in Göksel Yeruşalim’e Girişi Yortusu”nu Kutladı

Ermeni Kiliseleri, 16 Mayıs Pazar günü, "İkinci Palmiye Pazarı" (Dzağgazart), ''Rab İsa Mesih'in Göksel Yeruşalim'e Girişi Yortusu''nu...

Araştırma: En Fazla Covid-19 Aşısı Olan Dini Grup, Hristiyanlar

İstatistiklere göre, 50 yaşın üzerindekiler arasında aşı olma ihtimali en yüksek olan dini grup Hristiyanlar. Veriler, ileri...

Adana’daki Sin Manastırı Keşfedilmeyi Bekliyor

Adana’nın Kozan ilçesindeki, ''Torosların Sümelası'' olarak tabir edilen tarihi Sin Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor. Çukurova Üniversitesi Kozan Meslek Yüksekokulu...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi