15 Mayıs 2021 Cumartesi

Rahipler, Çevrimiçi Kilise Hizmetlerinin Televizyon Şovu Olarak Algılanmasından Şikayetçi

İrlandalı rahipler, toplulukların çevrimiçi (online) hizmetleri televizyon şovu olarak algılamalarından, içeriği değerlendirdiklerinde görüntülenme sayısına bakmalarından, vaizlerin yargılamalarından ve kınamalarından çok şikayetçi olduklarını dile getirdiler.

İrlandalı Katolik din adamlarının çoğu, çevrimiçi dini hizmetlerinde kötü eleştiriler bırakmaktan ve rahipleri kınamaktan çekinmeyen toplulukların, öznel hizmet algılarından rahatsızlık duyuyor.

Çevrimiçi vaazlara katıların izleyicilerin çoğu manevi değerlere odaklanmak yerine ilginç sahneler, yüksek izlenmeler ve yorum içeriklerine bakarak, kanaldan kanala atlayan insanlardan oluşmakta.

İrlanda Katolik Rahipler Derneği’ne (Association of Catholic Priests, ACP) göre çevrimiçi dini hizmetlerinin izleyici kitleleri, vaazları canlandırmak adına ticari kanallardaki gibi farklı açılardan kameraların kurulmasını ve yönetmenlik unsurlarına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak rahiplere baskı yapıyorlar.

Peder Brendan Hoban’ın anlattıklarına göre, karantina kısıtlamaları kiliseleri online hizmetler yürütmeye zorladı. Öyle ki şimdi birçok cemaatin sunucu veya blogger gibi rahipleri yargılamaya ve değerlendirmeye başladı.

Peder Brendan Hoban: “Birçoğu ürün seçercesine online vaazdan vaaza geçiyor. Rahipler söz konusu kitleden büyük baskı görüyor ve Pop yıldızları gibi yargılanıyorlar. Cemaatçiler vaazların izlenme sayılarını karşılaştırır olmuş. İzleyici sayısının düşük olması durumunda rahiplerin sahne performansları yargılanıyor ve sunum becerilerine sahip olma konusunda yetenekli olmadıkları iddia ediliyor” açıklamasında bulundu. (O.D/cnl.news)

Kartal Surp Nişan Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu’nun Cenaze Töreni Gerçekleşti

Kapalıçarşı gümüşçü esnaflarından aynı zamanda Kartal Surp Nişan Ermeni Apostolik Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu, uzun süredir...

İtalyan Episkopos Silahlı Saldırıya Uğradı

Papa Françesko tarafından yakın zamanda Güney Sudan’a görev yapmak üzere gönderilen dünyanın en genç Katolik Episkoposunun silahlı...

Pastör Loran Mann, 74 Yaşında Hayatını Kaybetti

God in Christ Kilisesi (COGIC) pastörü ve TV haber muhabiri Loran Mann, 74 yaşında hayatını kaybetti.Haber muhabiri...

İran’da Hristiyan Nüfusu, Rejimin Baskılarına Rağmen Artıyor

İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in cezalandırılmasının İran'da dini özgürlüğün daha da kısıtlanmasına yol açabileceğine dair korkular...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi