29 Haziran 2022 Çarşamba

Rum Ortodoks Kiliselerinde Pentikost Bayramı

Kutsal Paskalya Bayramı’nın ardından 50’nci günde, İsa Mesih’in Göğe Yükselişinin ardından ‘Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne İnişi’ olarak kutlanan “Pentikost” Bayramı, geçtiğimiz hafta sonu Ortodoks Kiliselerinde özel ayinlerle kutlandı.

İsa Mesih’in haç üzerinde ölümünün ardından, yeniden dirilerek göğe yükselişinden sonra Kutsal Ruh’un Havarilerin üzerine indiği gün olarak kutlanılan “Pentikost Bayramı” münasebetiyle İskenderun Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi’nde gerçekleştirilen ayini, Kilise Pederi Yusuf Nicholas Papasoğlu yönetti.

İskenderunlu Cemaat üyelerinin de eşlik ettiği ayinde, diz çöküp secde edilirken, Kutsal Ruh’un inişiyle ilgili İncil’den bölümler de okundu.

Ayinde günün anlamına uygun bir de vaaz veren Kilise Pederi Yusuf Nicholas Papasoğlu, Kutsal Ruh’un Kilisenin hamisi olduğunu, imanlılara güç ve cesaret verdiğini kaydetti. Papasoğlu; Baba, Oğul ve Kutsal Ruh üçlü birliğinin önemine de vurgu yaptı.

Kutsal ekmeğin dağıtıldığı ayinin sonunda ise Kilise Pederi Yusuf Nicholas Papasoğlu, zeytin dalını suya batırarak ayine iştirak edenleri takdis etti.

Pentikost Bayramı’nda Diz Çöküp Secde Etme

Pentikost Günü, Ortodoks Kiliselerinde de sevinç günü olarak kutlanır. İsa Mesih’in dirilişinin de hatırlandığı bugünde ayin esnasında diz çökülür ve secde edilir. Yasa gereği, Paskalya Bayramı’ndan Pentikost gününe kadar geçen elli günlük sürede diz çökülmez.

Diz çökme ritüeli 3’cü asra lkadar dayanır. İskenderiye Baş Episkoposu’nun Petrus Yasasının 15. maddesine göre, İsa Mesih’ten üç asır sonra Antakya Ruhani Lideri Aziz Makaryos, Pentikost günü kutsal üçleme dualarını ayakta okurken, Pazar günü akşam duası esnasında bir mucizeye şahit olur.

Birinci duayı okurken ve cemaat ayaktayken aynen Pentikost gününde olduğu gibi şiddetli bir esinti kiliseyi doldurmuştur. Bu esinti, kilisede bulunan cemaatin secde etmesine ve diz çökmelerine neden olur.

Bu şiddetli esinti, Kutsal Ruh’un Pentikost günü havarilerin üzerine indiği şekildedir ve ikinci hatta üçüncü dualarda da aynen tekrarlanır.

Aziz Makaryos ve kilisede bulunanlar şunu anlarlar ki, bu kutsal üçleme duaları okunurken Tanrı, kendisine ve kutsal üçlemeye secde edilmesini ister. O günden sonra Ortodoks Kiliselerinde, Pentikost günü akşam duasında Kutsal Üçleme duaları okunurken Tanrı ve Kutsal üçleme karşısında başlar eğilerek diz çökülür ve secde edilir. 

Antakya’daki Kiliselerde de Coşkuyla Kutlandı

Paskalya Bayramının ardından 50’nci günde, İsa Mesih’in Göğe Yükselişinin ardından ‘Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne İnişi’ olarak kutlanan “Pentikost” Bayramı nedeniyle, İskenderun Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi’nin yanı sıra Antakya Azizler Petrus ve Pavlus Rum Ortodoks Kilisesi ile Samandağ Aziz İlyas Rum Ortodoks Kilisesi ile Arsuz Aziz Yuhanna Rum Ortodoks Kiliselerinde birer ayin düzenlendi.

Antakya Ortodoks Kilisesi’ndeki ayini Pederler Dimitri Doğum ve Can Dellüller; Samandağ Ortodoks Kilisesindeki Ayini Pederler Trifon Yumurta ve Dimyan Yakupoğlu ile Arsuz Ortodoks Kilisesi’ndeki Ayini Pederler Dimitri Yıldırm ve Yusuf Nicholas Papasoğlu yönettiler.

Cemaat üyelerinin de kalabalık gruplar halinde eşlik ettiği ayinlerde, diz çöküp secde edilirken, Kutsal Ruh’un inişiyle ilgili İncil’den bölümler ve bugüne özel ilahiler de okundu.

“Pentikost” Bayramı nedeniyle, birçok kilisede ise ayin sonrasında cemaat üyelerinin üzerine yılların geleneği olarak su serpildi. (SAT-7 TÜRK/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Kiliseler, Kürtaj ile Mücadele Ediyor

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İngiltere ve Galler için en son kürtaj rakamlarını yayınladı. Buna göre, 2021'de...

Teksas’ta 21 Kişinin Hayatını Kaybettiği Okul Yıkılıyor

Teksas, Uvalde Belediye Başkanı Don McLaughlin silahlı bir kişi tarafından 19 öğrenci ve iki öğretmenin öldürüldüğü Robb...

Dini Gruplardan Komünist Parti Düzenlemelerine Uyma Sözü

Çin hükümeti tarafından onaylanmış resmi Protestan Kilisesi olan Üç-Benlik Yurtseverliği Hareketi (TSPM), kiliselerin yönetimine dair Çin Komünist...

İklim Şurası Kararları Açıklandı

Şubat ayında yapılan İklim Şurası’nda alınan 217 maddelik kararlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kamuoyuyla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi