2 Aralık 2021 Perşembe

Rus Kilisesi, Çin’deki Kiliselerin Açılması ve Rahiplerin Eğitimi İçin Çalışıyor

Çin hükümetiyle sürekli temas halinde olan Rus Ortodoks Kilisesi, yeni kiliselerin açılmasını ve rahiplerin eğitim alabilmesini kolaylaştırmak için çalışıyor.

Metropolitan Hilarion

Moskova Patrikhanesinin Dış Kilise İlişkileri Dairesi Başkanı (DECR) Metropolitan Hilarion, Patrik Kirill’in ‘Yılın Her Günü İçin Düşünceler’ adlı eserinin Çince çevirisinin son sunumunda yaptığı açıklamada, ‘‘Kilise, Çin’de Müjdecilik çalışmaları için sınırlı olanaklar olmasına rağmen, ülkedeki Hristiyanların yaşamını geliştirmek için çaba gösteriyor. Çin Halk Cumhuriyeti ile görüşmeler için kalıcı bir mekanizmamız var. Çin’deki Ortodoks inanlıların gelişimi, kiliselerin açılması ve rahiplerin eğitimi konusunda görüşmelerde bulunduk. Çalışmalar yavaş olsa da ilerliyor’’ ifadelerinde bulundu. Rusya’da çok sayıda Çinli olduğunu söyleyen Metropolitan, ‘‘Hiçbir şey onları Mesih’e imanın ışığıyla aydınlatmaktan bizi alıkoyamaz’’ dedi.

Çin’de Ortodoksluk ilk olarak 17. yüzyılda Rus rahip Maxim Leontiev’in Pekin’e gelmesiyle ortaya çıktı. 1956’da, Çin Ortodoks Kilisesi’ne Moskova Patrikhanesi tarafından özerklik verildi. Metropolitan Hilarion, Çin’deki durumun Kilise’nin yasal olarak var olduğu, ancak eğitim ve Müjdecilik faaliyetlerinin engellendiği 40 yıl önceki SSCB’deki durumla benzer olduğunu söyledi.

Rus Kilisesi, yayıncılık faaliyetlerinin Çin’deki Ortodoks inancının yayılmasına yardımcı olacağını umuyor. Patrik Kirill’in ‘Yılın Her Günü İçin Düşünceler’ adlı eseri, vaazlardan, makalelerden, raporlardan, konuşmalardan, kitaplardan ve röportajlardan parçalar içeriyor.

Metropolitan’ın ilmihal kitabı da dâhil olmak üzere başka kitaplar da sunuldu. Son yıllarda Çin’deki Müjdecilik hizmetleri için bir dizi önemli metin yayınlandı. 2017’de başka bir ilmihal yayınlandı. Ayrıca Irkutsk’lu Aziz Innocent’in hayatı, Mayıs 2018’de Saatler Kitabı ve 2019’da Metropolitan Tikhon’un (Shevkunov) Gündelik Azizler kitabının Çince çevirisi sunuldu. 2020 yılında ise, Doğuş (Noel) hizmetlerinin metni Çince olarak yayınlandı. (orthochristian)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi