24 Şubat 2021 Çarşamba

Rus Ortodoks Kilisesi’nden Yardım Çağrısı

Rus Ortodoks Kilisesi, tüm dini mezheplerin birlik olup Halep’de yaşayan insanlara yardım etmeleri konusunda bir çağrıda bulundu.

Moskova Patrikhanesi Kiliseler Arası İlişkiler Bölümü sekreteri Hieromonk Stefan, günümüzde Rus Ortodoks Kilisesi ile Roma Katolik Kilisesi arasındaki karşılıklı işbirliğini, Halep halkına yaptıkları yardım faaliyetlerinde görmek mümkündür” açıklamasında bulundu.

Yıllar sonra 12 Şubat 2016 yılında Havana’da bir araya gelen Patrik Kirill ve Papa Françesko, basına kapalı olarak 2 saatlik görüşmelerinde Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki Hristiyanların maruz kaldıkları baskılar, dinler arası diyalog, inanç özgürlüğü ve göç krizi konuları ele alınmıştı. Patrik Kirill ve Papa Françesko toplantı sonunda Orta Doğu’da yaşayan halkın korunması için gereken yardımlarda ortak çalışmaya karar verdi.

Toplantıda, Hristiyanlığın doğduğu topraklarda bugün Hristiyanların ve diğer bazı dini cemaatlerin yerlerinden edildiği, “kiliselerin barbarca tahrip edilip yağmalandığı” belirtildi ve “Uluslararası toplumu, Hristiyanların Orta Doğu’dan atılmasını önlemek için acilen harekete geçmeye çağırıyoruz” denildi. “İç savaş, kaos ve terör şiddetinin kurbanı haline gelen diğer dini geleneklerin mensuplarının yaşadığı acılara” da vurgu yapıldı.

Terörü bitirmek için ortak hareket edilmesi çağrısı yapıldı ve “Çatışmalara dâhil olan tüm taraflar müzakere masasında yer almalı” denildi.

Moskova Patrikhanesi Kiliseler Arası İlişkiler Bölümü sekreteri Hieromonk Stefan, ‘’Günümüzde en güncel dini liderler arasındaki işbirliğini, terör saldırılarına maruz kalan Suriye halkına yapılan yardımlarda görmek mümkün. Söz konusu yardımlar binlerce insanın geçim için ihtiyacı olan gıda, giyim ve ilaç malzemelerinin teminlerinden oluşuyor. Rus Ortodoks Kilisesi, tüm Hristiyan mezheplerini ve diğer dinleri, birlik olup Halep halkına yardım edilmesi için çağırıda bulundu.’’ Dedi.

Suriye sokaklarındaki delik deşik binalar, topların yollarda açtığı çukurlar, paramparça olmuş araçlar ve kana bulanmış kaldırımlar insanların günlük hayatlarına devam ederken görmeye alıştığı, dönüp bakmadığı olağan manzaralar hâline geldi. Savaş öncesi hayatın nasıl olduğu ise artık mevzu dışı.

Suriye’deki insanlar, ülkeyi kasıp kavuran iç savaşın çoğunlukla dışında kalmaya çalıştı ama pek çok defa kendilerini karmaşık ve kanlı olayların içinde buldu. Soykırım ve etnik temizlik, Suriyeli insanların ortak şuurunda son derece gerçek bir tehdit olarak yer ediyor. Sınırın öte tarafında, Musul’daki dindaşlarının korkunç akıbeti, onlara bu tehditleri net ve ürpertici bir şekilde gösterdi.(Olga Daşcinscaia)

Avrupa Kiliseleri, Oruç Dönemi’nde Salgın Kurbanları İçin Dua Ediyor

Kül Çarşambası'ndan itibaren ve Oruç Dönemi boyunca, Avrupa kıtasının Episkoposluk Konferansları Başkanları inanlıları koronavirüs salgını kurbanları için...

Covid-19 Aşısı Olan En Yaşlı Kişi 111 Yaşında

ABD'li 111 yaşındaki Maria Aulenbacher, 1918 yılındaki İspanyol gribi salgınından kurtulmasının ardından, sağlık çalışanlarının alkışları eşliğinde Covid-19...

Salgında ‘Komple Teorilerine’ İnananların Sayısı Arttı

Uluslararası düzeyde yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre, yeni tip koronavirüs, insanların büyük bir kısmını eğitim düzeylerinden...

‘Vaka Oranı 100 Binde 35 Olan İllere Gevşeme Yok’

NTV Habere göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duyurduğu kademeli gevşemede detaylar belli oluyor. İlk gevşeme 100 binde...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi