20 Ağustos 2022 Cumartesi

Ruslar, Ukrayna’da Buğday Deposunu Yok Etmek İstedi

Odessa’daki Ukraynalı bir peder, Rusların bir buğday deposunu yok etmek istediklerini anlattı.

Ukraynalı bir peder, Ukrayna’dan milyonlarca ton tahıl ihracatı yasağının kaldırılmasının ardından Karadeniz’deki Odessa limanına Rus füze saldırılarına tanık olduğunu belirtti.

Evsizlere yönelik bir yardım kuruluşu olan DePaul International ile evsiz insanlara ruhsal destek sağlayan Peder Vitaliy, Rusya’nın Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin arabuluculuğunda yasağı kaldırmayı kabul etmesinden birkaç saat sonra bölgenin Rus topları tarafından saldırıya uğradığını söyledi.

Ukrayna ordusunun iddialarına göre; Rusya, Mykolaiv de dahil olmak üzere güney sahilindeki diğer bölgelere hava saldırılarıyla, özel binalara ve liman altyapısını vurdu.

Peder Vitaliy, Premier News’e bölgedeki yaşamın giderek zorlaştığını belirterek şunları söyledi: “Her zamanki hayatımızı yaşamaya çalışıyoruz ama çünkü sürekli füzeler geliyor ve sizi korumak için sığınaklara inmekle ilgili duyurular var ve bu çok zor. Çok yorucu. Cumartesi günü limana, Odessa’nın merkezine ve Kharkiv’e geldiler.

Herkes şok ve korku içindeydi. Dua ederken bile güvenli bir yer olmadığını biliyoruz. Geçen hafta Kharkiv’deydim ve gece gündüz yoktu, şehre gelen roketleri bile görmedik. Ama biliyoruz ki her bomba veya füzeyle birileri ölüyor.

Başlangıçta büyük bir heyecan vardı, savaşın yakında biteceğine dair. Odessa’daki roketlerde gördüğümüz gibi kısa sürede bitmedi. Bu savaşın en büyük saldırısıydı.

Tam da İstanbul’da buğdayımızı taşımaya ve ihraç etmeye başlamamız için bir anlaşma imzalanırken buğdayımızın olduğu bu şehre ateş açtılar ve buğday deposunu bombaladılar, yok etmek istediler.”

Rus işgalinin başlamasından beş ay sonra Peder Vitaliy, Ukrayna’daki insanların kötü durumunu unutmamaya ve onlar için dua etmeye devam etmeye çağırıyor:

“Hristiyanlar olarak, DNA’mızın çok derin olduğunu biliyoruz, açsam bana yemek verdin. Çıplaksam bana giysi verdin. İhtiyacım olduğunda bana geldin. İyi Samiriyeli gibi, İsa Mesih bize bunu öğretti. İyi Samiriyeli gibi olmaya çalışın.” (Premier Christian)

Nikaragua Polisi Başkentte Kutsal Ziyaretleri Yasakladı

Başepiskoposluk, kiliseye yönelik baskıların yoğunlaşmasıyla birlikte Nikaragua polisinin Cumartesi günü başkent Managua'da dini alayı ve hac ziyaretini...

İskenderun’da ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı Ayinleri

Her yıl 15 Ağustos’ta kutlanan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı İskenderun’daki Katolik ve Ortodoks Kiliselerinde özel birer ayinle kutlandı....

Ermeni Katolik Kilisesi’nde Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı

Hristiyan dünyasının büyük bayramlarından biri olan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı’ coşku ile kutlandı. Meryem’in Göğe Alınışı Bayramı,...

Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk

Türkiye Ermeni toplumu üyesi Berk Acar, Denizli'nin Babadağ ilçesine Kaymakam olarak atandı.Türkiye Ermeni toplumundan Berk Acar, geçtiğimiz...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi