fbpx
21 Haziran 2024 Cuma

Sahak-Mesrob Korosu’nun 111. Yıl Dönümü Kutlandı

Yeşilköy Surp Isdepanos Kilisesi’nde Sahak-Mesrob Korosu’nun 111. yıl dönümü kutlandı. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. Surp Badarak’a (Kutsal Sunu Ayini) riyaset etti ve vaaz verdi. 

09 Haziran 2024 Pazar günü, Yeşilköy Surp Isdepanos Kilisesi’ndeki Surp Badarak Ayini’nde Kilisenin Sahak-Mesrob Korosu’nun 111. yıldönümü kutlandı. 4 okuyucuya 4. derece 2 okuyucuya kıdem okuyucu ünvanları ile “urar” verildi. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II riyaset etti ve vaaz verdi. 

Kilise’nin din görevlisi Peder Natan Arabyan eli ile sunulan Surp Badarak’ta diyakoslar, astdiyakos kıdemli okuyucu ve okuyucular Rab’bin Sofrası’na hizmet ettiler. 

Surp Badarak, Khorurt Khorin ilahisi ile başladı. Peder Natan halka dönüp tören öncesi tövbesini ettikten sonra sunağa çıktı. Astdiyakos Ateş Mazman günün İncil okuma parçasını okudu, daha sonra Diyakos Kevork Nergis Kutsal Ekmek ve şarabı getirerek Peder Natan’a teslim etti. 

Yeşilköy Kilisesi Vakfı yönetim kurulu başkanı Ara Erol Çınar, yönetim kurulu üyeleri ve inanlıların hazır bulunduğu ayinde ilahileri kilisenin Sahak-Mesrob korosu üyeleri, Mikael Aprahamoğlu yönetiminde ve Serli Demir’in orgu eşliğinde seslendirdiler. 

Surp Badarak sırasında okunan Rab’bin duası, “Dervoğormya” yakarışı ve Patrik Hazretleri’nin yaptırdığı toplu tövbeden sonra Hağortutyun (Komünyon) dağıtımına geçildi. 

Surp Badarak’ın sonunda Patrik Kadsetli Sahak II, Ermenice ve Türkçe vaaz verdi. Türkçe vaazından bazı bölümler şöyle;

“Siz hakikati bileceksiniz ve hakikat sizi özgür kılacak” İnsanın hakikati bilmesi onun özgür olmasıyla ilgili çünkü bizi köleleştiren şeyler bizim hakikat diye bildiğimiz ama sonunda öyle olmadığını gördüğümüz durumlar.

Hakikat, taşınabilir bir şey olmalı, kavranılabilir, içselleştirilebilir bir şey olmalı. Tanrı’nın hakikati bizim gibi, rüyaları düşleri seven insanlar için biraz ağır geliyor. O yüzden biz hakikati bilsek de sahip olmak istemiyor tekrar düşlere kayıyoruz. Kendi hakikatimizi yaratmak istiyoruz ama hakikat bizim yaratabileceğimiz bir şey değil.

Hakikat kalıcı olandır. İsa dedi ki; “Bir kişi benim sözlerimi dinler ve yaparsa evini kaya üzerine kurmuş akıllı adama benzer. Ama kim bu sözlerimi dinlemez ise evini kum üzerine kuran budala adama benzer.” Evet Hakikat Tanrı’nın sözleri, Tanrı’dan bize ulaşmış olan Hakikat’tir. Biz o sözleri alır onlara göre hayatımızı kurarız, ne kadar uyarsak o kadar biz hakikate, kalıcı olana yakın kalırız.

Kilise sana hakikati hatırlatıyor. O hakikat, bizim sahip olduğumuz hiç bir şeyin olmadığı hakikatidir, ama İsa diyor ki; Bu seni özgür kılacak. Yani senin hiç bir şeye sahip olmadığın hakikati seni özgür kılacak. Çünkü çektiğin acılara, içindeki kavgalara baktığında hepsi bu hakikat yanılgısından kaynaklanıyor.

Mutsuzluklarının kaynağı hep yanlış bir hakikat algından kaynaklanıyor. Sen hiç bir şeye sahip değilsin, asla ve asla olamazsın Tanrı yoksa. Madem ki şu anda sahip olduklarının kaynağı Tanrı, o zaman sana bu dünyada verdiği güzel şeylerden daha güzellerini öldükten sonra da verebilir. Madem ki hakikat Tanrı’dır, hakikat olan Tanrı’nın sözleri hakikattir, o Hakikat bize diyor ki yolcusun sen, bugün varsın yarın yoksun.

Dua etmeye başlarsın, sonra değer verdiğin şeylerin sıralaması değişir birinci sıraya Tanrı gelir, daha çok düşünürsün O’nu. O’nu düşündükçe daha kuvvetlenirsin içten, yüreğin güçlenir, özgürleşirsin. Ölerek dirilirsin, Hakikat’in bilgisi budur.

Bugün size anlattığım hakikatle karşılaşacaksınız, ondan kaçamazsınız, onunla pazarlık edemezsiniz. Şimdi karşılaşırsan özgür olursun,şimdi karşılaşmazsan senin kabusun olur, hep korkuyla yaşarsın. Hiç bir şeye güvenme, güvenebileceğin tek bir şeyi İsa sana gösteriyor, Hakikat kayası, ne kuracaksan onun üstüne kur o orada kalıcı olacak.

Vaazların ardından küçük okuyucular Varujan Mazman, Aren Arabyan, Norvan Peynirci ve Minas Yıldız, Patrik Sahak II’nin eli ile 4. derece okuyucu olarak takdis edildiler, okuyucular Sercan Arakilyan ve Garabed Hemengül’e de Patrik Sahak II tarafından “urar” takılarak Kıdemli okuyucu takdis edildiler.

Sonrasında başta Sahak-Mesrob korosuna hizmet etmişler ve tüm Rab’de uyuyanlar için Hokehankisd (Ayin-i Ruhani) duaları okundu. İncil okuma parçasını Peder Natan okudu. Ardından “Sioni” İlahisi okunarak kortej halinde bahçeye çıkıldı, burada Patrik Sahak II’nin “Bahbaniç” duası, hep birlikte söylenen Rab’bin Duası ve Patrik Sahak II’nin kutsaması ile tören son buldu.

Padovalı Aziz Antuan Bayramı, İstanbul’da Geniş Katılımla Kutlandı

İstanbul’un neredeyse en tanınmış Kilisesi olan Aziz Antuan Kilisesi’nde, Aziz Antuan Bayramı görkem ve coşku ile kutlandı....

Samatya Surp Kevork Kilisesi’nde Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 16 Haziran 2024 Pazar günü, Samatya Surp Kevork Kilisesi'ndeki Kutsal Sunu...

Yaşam Yanlısı Gebelik Merkezleri, İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 2 bin 750 yaşam yanlısı gebelik merkezinin, 2022'de ihtiyaç sahiplerine ve ailelere yaklaşık 368...

Z Kuşağı Tanrı’yı Arıyor

Yapılan bir araştırmada, Birleşik Krallık'taki gençlerin inancına bağlı olduğu görüldü. İnancın Yaşama Etkisi Enstitüsü (IIFL) tarafından yapılan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi