4 Şubat 2023 Cumartesi

Saint Esprit Katedrali’nde İki Önemli Bayram Kutlandı

İstanbul Saint Esprit Katedrali’nde Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı ile birlikte Aziz Yuhanna Bosko Bayramı kutlandı.

Pazar günü (2 Şubat 2020) saat 10:30’ta Saint Esprit Katedrali’nde Mesih İsa’nın mabette sunulması bayramı ile birlikte, Aziz Yuhanna Bosko Bayramı için de kutsal ayin kutlandı.

Ayini, İstanbul Latin Katolik Kilisesi Episkoposu Monsenyör Ruben Tierrablanca Gonzalez yönetirken, Salezyen Süperiör Peder Jacky Doyen ve Sen Antuan Başrahibi Peder İosif Robu eşlik etti. Salezyen cemaattin Başrahibi Peder Nicola, Peder Simon ve Fransisken peder Lucian ayini katıldılar.

Hem Afrikalı ve Filipinli hem de Don Bosco Ailesi’nin koroları bayrama muhteşem bir renk kattı.

Ayin, katılanların elinde mumla beraber katedralin avlusunda başladı. Episkopos, o günün anlamını hatırlatırken tüm mumları kutsadı. Ardından “Gloria” ilahisi ile herkes tören eşliğinde kiliseye girdi.

Aziz Luka tarafından yazılan Mesih İsa’nın Sözleri Yeni Diyakon Fransua tarafından okundu.

Monsenyör Tierrablanca verdiği vaazında önce Mesih İsa’nın mabette sunulmasını hatırlattı : «Rab kendi mabedine girecek olan habercisini gönderecek. Bu kurtuluş habercisi, İsa’dır, Baba’nın Söz’ü, gökten inmiş ve insan olmuş, bugün tüm halkı temizlemek, adalet sungusu ve kurbanlarını sunmak için mabede giriyor. Bu olaya tanık olan yaşlı Şimon tapınağın kapısındadır ve çocuğu gördüğünde O’nu Allah’ın tüm dünyadaki halklara, kurtuluşu haber veren ışık olarak tanır. »

Episkopos Aziz Yuhanna Bosko Bayramı hakkında özelikle : « Bana öyle geliyor ki, Aziz Yuhanna Bosko eğitimcilerin görevleri aracılığıyla, İsa’nın kalbini gençlere göstermelerini ve tanımlamalarını istiyordu. Kendilerini en küçüklerin hizmetine sunmak, Allah’ın affını alabilme kutsal ümidini canlandırma yolunda günahkarlara ailenin üyeleriymişçesine yaklaşmak. Ruhu yaralamadan hareket edin, ne gözlerinizde hor bir bakış ne de dudaklarınızda hakaret olsun. ‘Ancak böyle’ diyor Don Bosko ‘gerçek bir baba gibi gerçek iyileştirme yapabilirsiniz.’ Beni en çok etkileyen tavsiyelerinden biri de şu olmuştur: ‘unutmayın ki eğitim yürek işidir ve yalnız Allah onun/yüreğin sahibidir, bizlere bu anahtarı verecek başkası yoktur, Allah bize bu sanatı bizzat öğretendir. » dedi.

Komünyonun ardından geleneksel olarak tüm çocuklar altarın önüne gelerek Monsenyör Tierrablanca tarafından tek tek kutsandı.

Tören bitmeden önce, Peder Jacky, Peder Remzi Diril’in üç haftadır haber alınamayan babası Hürmüz ve annesi Şimoni için tüm katılımcılar sessiz bir şekilde dua etti.

Ayin bittikten sonra herkes Don Bosco Gençleri tarafından verilen kokteyl için davet edildi. (SAT-7 TÜRK/Nathalie Ritzmann)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi