22 Haziran 2021 Salı

Salgın Döneminde Birçok Hristiyan Duaya Yöneldi

Barna tarafından yapılan araştırmada, birçok Hristiyanın, koronavirüs salgını döneminde daha fazla dua ettiği görüldü. Çalışmaya göre, ABD’deki Hristiyanların yaklaşık yarısı (yüzde 48) salgın döneminde daha fazla dua ettiğini, yaklaşık beşte biri ise (yüzde 17) Kutsal Kitap’ı daha fazla okuduğunu söyledi.

Barna ayrıca, Hristiyan olmayanların salgın döneminde ruhsal yardım aradıklarını, farklı inanca sahip olanların yüzde 16’sının, herhangi bir dine mensup olmayanların ise yüzde 2’sinin online mesaja yöneldiklerini belirtti. 

Araştırmaya göre, farklı inanca sahip olanların yüzde 12’si salgın döneminde dua etmeye başladıklarını ve salgın öncesinde düzenli dua etmediklerini itiraf etti. Ankete katılanların beşte biri, geçtiğimiz hafta en az bir kez kendilerini yalnız hissettiğini kabul ederken, yüzde 20’si her gün en azından bir konuda yalnız hissettiğini, yüzde 11’i ise, her zaman bu duyguya sahip olduğunu belirtti.

Portland, Oregon’daki Bridgetown Kilisesi pastörü John Mark Corner, salgın döneminde duygularını dile getirerek, ‘‘Kilisemizi algılanan felaketten kurtarmak için aşırı çaba gösterme dürtüsüyle karşı karşıyayım. Tanrı’ya gerçekten güvendiğimde, kışın gerçekliğini kabul edebilir ve onunla savaşmak yerine barışabilirim. Hatta içimde derin bir sevinç ve şükranlık hissedebilirim’’ dedi.

Oklahoma’daki Life Kilisesi Pastörü Bobby Gruenewald, salgından alınacak derslerden birinin, Kiliselerin binadan değil insanlardan oluştuğunun anlaşılması olduğunu söyledi. “İnsanlar bu kelimeleri çok defa söylüyor, ama gerçekle yüzleşene dek insanların bunu tam olarak anladıklarını sanmıyorum’’ dedi.

Holy Post Podcast’te hizmet eden Skye Jethani kiliseleri, cemaatin durumunu ve ihtiyaçlarını anlayabilmesi için dijital teknolojiyi kullanmaya teşvik etti ve “Gerçekten iyi bir dijital yenilik, kilise hizmetlerinin somut hale gelmesine yardımcı olabilir’’ dedi.

Birçok kilisenin, hizmetlerini ve Kutsal Kitap çalışmalarını online olarak yayınlamak zorunda kaldığını belirten Facebook’ta inanç merkezli ortaklıklar başkanı Nona Jones ise, pastörlerin dijital ortamda insanlarla bağlantı kurmasına dair önerilerde bulundu. Jones, ‘‘İnsanların sorularını yanıtlamak, sohbetlere dahil etmek ve canlı yayında ismiyle hitap etmek platformda olunsa bile, yine de bir şekilde birbirimize bağlandığımızı gösteriyor’’ dedi. (CT)

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi