22 Nisan 2021 Perşembe

Salgın Sonrası Kilise Bağışlarında Artış Görüldü

Christianity Today’s Church Law & Tax tarafından 7-30 Ağustos tarihleri arasında yürütülen ankete göre, koronavirüs salgını nedeniyle bu yılın başında salgın nedeniyle ibadete kapanan kiliselerin bağışlarında artış olduğu görüldü.

Araştırmaya göre, ülke çapındaki kiliselerin yaklaşık üçte ikisi (yüzde 64) bağışların arttığını (yüzde 22) veya sabit kaldığını (yüzde 42) bildirdi. Buna karşılık Nisan ayında benzer bir kesim (yüzde 65) ise bağışlarda düşüş yaşandığını söyledi.

Brian Kluth

Şu anda Ulusal Evenjelistler Derneği’nin Finansal Sağlık Girişimi Ulusal Sözcüsü olan Brian Kluth,‘Bu, Amerika’daki kiliseler için cesaret verici bir haber. Bu yeni bulgular çoğu kilisenin ve ailelerin salgının yol açtığı tüm zorluklara karşın hayatta kalmanın yollarını bulduğunu gösteriyor’’ dedi.

Veriler, Evanjelist ve bağımsız Protestan kiliselerinden alınan yanıtlara dayanıyor. Her 10 kiliseden 7’sinin salgın öncesi 200’den az katılımcısı vardı. Kiliselerin üçte biri şehirlerden, yaklaşık üçte biri kasabalardan, yaklaşık dörtte biri kırsal alanlardan veya küçük kasabalardan, yüzde 9’u ise büyük şehirlerden ankete katıldı. Ankete katılanların büyük çoğunluğu (yüzde 87) cemaatlerinin şu anda yüz yüze ibadet hizmetleri için toplandığını söyledi. Yarısından fazlası (yüzde 58) kişisel olarak katılımın salgın öncesine göre yarı yarıya veya daha az olduğunu söylerken, yüzde 6’sı ise katılımlarda artış gördüklerini belirtti.

LifeWay Research tarafından Temmuz ayında yayınlanan bir anket, Protestan kiliselerin yüzde 71’inin Temmuz ortasında yüz yüze hizmetler için buluştuğunu ve nerdeyse hepsinin koronavirüse karşı önlemler aldığını belirtti. Barna Group, benzer bir ankette kilise liderlerinin yüzde 49’unun binaların içinde buluştuklarını söylediğini tespit etti.

Bağışta yaşanan artışa rağmen Kluth, pastörlerin salgının neden olduğu mali zorluklarla karşılaşmaya devam ettiğini söyleyerek, ‘Mali olarak birçok kilise istikrara kavuşmasına rağmen, çalışmalarımız pastörlerin yüzde 90’ının aileleri ve kilise işleri için maddi sıkıntı hissettiğini gösterdi’’ dedi. Aynı zamanda ‘Bless Your Pastor’ hareketinin ulusal sözcüsü olan Kluth, ‘Pastörler ve kilise görevlileri için stresli bir yıl oldu’ ifadesine yer verdi. (CHL)

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi