24 Nisan 2024 Çarşamba

Samandağ Vakıfköy Meryem Ana Ermeni Kilisesi’nde Diriliş Yortusu

“Surp Zadig” (Rab İsa Mesih’in Dirilişi Yortusu) diğer söyleniş şekliyle Paskalya Bayramı, İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi ve Samandağ Vakıfköy Meryem Ana Ermeni Kilisesi’nde de toplum üyelerinin katılımıyla kutlandı.

6 Şubat depremlerinin ardından kısmen hasar gören kiliselerde ilk defa kutlanan Surp Zadig Badarak’ına katılan inanlılara umut verdi. Zeytin dallarıyla süslenen kiliselerde ayine katılan toplum üyeleri, mumlar yakıp dilekler dileyerek Diriliş Yortusunu büyük bir coşku içerisinde kutladı.

Anadolu Ermeni Toplumu Gözetmeni Peder Avedis Tabaşyan eli ile sunulan Surp Badarak’larda, kıdemli okuyucular Yusuf Tabaş ve Misak Hergel Rab’bin sofrasına hizmet ettiler. İki ayrı kilisede okunan dua ve ilahilerle gerçekleşen ayinlerde, mumlar huzur ve sağlık için yakıldı.

Deprem sonrası bayramları eskiden olduğu gibi sevinç içerisinde birlikte kutlayabilme temennisiyle ayinde kısa bir vaaz veren Avedis Tabaşyan, “Bayramlar bizleri bir arada tutan sevgi ve kardeşlik bağlarının güçlendiği önemli zamanlardır. Bildiğiniz gibi 6 Şubat’ta yaşadığımız deprem sonrası kiliselerimizin hasar alması ve kapanması üzerine bayramlarımızı kutlama şansımız olmamıştı. Bu yıl ilk defa Paskalya Bayramımızı birlikte kutlama şansını bulduk. Rab İsa Mesih’ten dileğimiz birlik ve beraberliğimizi simgeleyen kardeşlik bağlarımızı güçlendiren bayramlarımızı sevinç içerisinde eski günlerdeki gibi tekrardan kutlayabilmemiz” dedi.

Verilen vaazın ardından Surp Zadik ayini kilisede ışıkların söndürülmesi, inanlıların ellerine aldıkları mumları yakıp, ilahi söyleyerek, kilise bahçesine çıkmasıyla devam etti. 

Peder Avedis, kilise bahçesinde ekmek, su ve tuzu kutsayıp, paskalya bayramı için hazırlanan pastayı kesti. Bayram coşkusu daha sonra kilise bahçesinde düzenlenen kokteyl ve yumurtaların tokuşturulmasıyla son buldu.

İskenderun Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesi’nde Paskalya Kermesi

Paskalya Bayramı hazırlıkları sürerken, İskenderun Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesi’nde de geçtiğimiz hafta sonu “Paskalya Kermesi” düzenledi. Pazar Ayini...

Episkopos Kayyal, Pazar Vaazında: “Liderlik ve Şöhret Kilisede Değer Görmez”

Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği 10. Yuhanna’nın bereketi ile İskenderun’da bulunan Lübnan Dağı Peygamber İlyas Patrikhanesi...

Episkopos Kayyal, İskenderun’da Çocukları da Unutmadı

Paskalya Oruç Döneminde, Mersin ve Hatay bölgelerinde gerçekleştirilen Patrikhane Programları kapsamında, Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği...

Episkopos Kayyal, İskenderunlu Gençlerle Kahvaltıda Buluştu

Paskalya Oruç Döneminde, Mersin ve Hatay bölgelerinde yapılacak Patrikhane Programları kapsamında, Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi