fbpx
19 Temmuz 2024 Cuma

Samatya Surp Kevork Kilisesi’nde Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 16 Haziran 2024 Pazar günü, Samatya Surp Kevork Kilisesi’ndeki Kutsal Sunu Ayini’ne (Surp Badarak) riyaset etti ve vaaz verdi.

Kilisenin din görevlisi Rahip Kasbar Garabedyan eli ile sunulan Kutsal Sunu’da Diyakoslar, astdiyakoslar, kıdemli okuyucular ve okuyucular Rab’bin sofrasına hizmet ettiler.

Kutsal Sunu Ayini, Khorurt Khorin ilahisi ile başlarken Rahip Kasbar halka dönüp tövbesini ettikten sonra sunağa çıktı. Günün İncil okuma parçasını Diyakos Alen Nergis okudu ve daha sonra Diyakos Kevork Nergis Kutsal Kominyon’u getirdi ve Rahip Kasbar’a teslim etti.

Samatya Kilisesi vakfı yön.kur.üyeleri ve inanlıların hazır bulunduğu ayinde ilahileri Sahakyan Korosu üyeleri, şefleri Sevan Agoşyan yönetiminde ve orgu eşliğinde seslendirdiler.

Kutsal Sunu Ayini sırasında Rab’bin duası okundu. Toplu tövbeyi Patrik Hazretleri yaptırdı. Daha sonra “Hağortutyun” dağıtımına geçildi.

Kutsal Sunu’nun sonunda Patrik Kadasetli Sahak II Ermenice ve Türkçe vaaz verdi. Türkçe vaazından bazı bölümler şöyle;

“Tanrı doğduğumuzda bizlere 2 melek verdi, annemizi ve babamızı. Bir insan için bu hayatta başına gelebilecek en iyi şey, en büyük hazine, en büyük miras, sağlıklı bir ailede doğmak, uyumlu bir anne babanın çocuğu olmaktır, kardeşleri ve akrabalarıyla uyumlu bir hayat yaşayabilmektir, bu en büyük imtiyaz, en büyük lütuftur ve eğer böyle bir lütfa ermişseniz şükredin Tanrıya.

Mucize iman edene açılan bir şeydir. İmansız biri imana gelsin diye yapılan bir şey değildir. Tanrı imansızları imana getirmek için hiç bir şey yapmaz, sadece imanlıları mükafatlandırmak için mucizelerini yapar.

Hristiyan babaların görevi bu, çocuklarıyla İsa’yı bir araya getirmek. Bunun yollarını arayın, onları kiliseye alıştırın, kutsal kitaplar hediye edin, kısacası çocuklarınızı İsa’ya getirin ki İsa onları diriltsin, daha doğrusu İsa onları uyandırsın.

Rab bütün babaları korusun, babalarımızı başımızdan eksik etmesin, onları bilgelikle anlayışla doldursun ve onlara sağlık esenlik versin, onların hayat gerginliklerini ruhuyla teselli etsin.”

Vaazların ardından tüm Rab’de uyuyanlar için “Hokehenkisd” (Ayin-i Ruhani) duaları okundu, İncil parçasını Rahip Kasbar okudu. Patrik Sahak II’nin söylediği “Bahbaniç” duası, hep birlikte söylenen Rab’bin Duası ve son kutsama ile tören son buldu.

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi