19 Mayıs 2021 Çarşamba

İzmir’de Meryem Ana’nın Göğe Alınması Bayramı Kutlandı

Her sene olduğu gibi 15 Ağustos’ta İzmir’e bağlı Efes ilçesinin Selçuk Bülbül Dağı’nda Meryem Ana Evi’nde, Meryem Ana’nın Göğe Alınması Bayramı kutlandı.

Salgından dolayı yoğun kalabalığın olmadığı Türkçe ve İngilizce olarak yapılan ayin, İzmir Latin Katolik Başepiskoposu Lorenzo Piretto tarafından yönetilirken, Türkiye Ermeni Katolik Kilisesi’ni temsilen Arkdiyakon Agop Minasyan, Ankara Aziz Nikola Anglikan Kilisesi’nden yetkili Rahip Peder Patrick İrwin, İzmir Göztepe Notre-Dame de Lourdes Kilisesi’nden Başrahip Peder Gabriel Ferone ve İzmir Diyosezi’nden Diyakon Nikola da ayine teşrif ettiler.

Hem İzmir’de farklı kiliselerden gelen gruplar ve papazlar hem de İstanbul Bakırköy ve Yeşilköy Süryani Kadim cemaatinden gelen gruplar bayrama katılırken, Meryem Ana Evi Derneği’nin Başkanı Noel Micaleff kutlamada hazır bulundu.

İzmir cemaati gönüllülerinden oluşan koro ve Alsancak Notre-Dame du Rosaire Dominiken Kilisesi’nin rahibi Peder Giuseppe org çalarak ayine renk kattı.

Ayin başlamadan önce günün tesbih duası okundu.

Aziz Luka tarafından yazılan Mesih İsa’nın Sözleri önce Türkçe sonra İngilizce olarak Diyakon Nikola tarafından okundu. Sonrasında İncil’deki ayetleri Arkdiyakon Agop Minasyan, Ermenice olarak okudu.

Monsenyör Lorenzo Piretto verdiği vaazında “Meryem’in Göğe Alınışı, onun bedeniyle ve ruhuyla Allah’ın yüceliğine, dirilmiş Oğlu İsa’nın yanına geçişinin kutlandığı bayramdır. İyi haber ise, Meryem’in bizden önce oraya gitmesidir. Hepimiz, Meryem’in dâhil olduğu Cennet’in sevincine katılmaya çağrıldık. Allah’ın Meryem’de gerçekleştirdiği ne varsa bizim için de amaçlanmıştır. Şimdiki hayatımız Meryem’in eşliğinde, Allah’ın bizi katılmaya hazırladığı bu büyük göksel şölene doğru Mesih İsa’nın ardından kat ettiğimiz yolculuğumuzdur” dedi.

Ayin bittikten sonra katılan herkes Meryem Ana Evi Derneği’nin bahçesinde, dernek tarafından verilen ikramlara davet edildiler. Öğleden sonra Meryem’in Göğe Alınması Bayramı görkemli tesbih duasıyla bitirildi. (SAT-7 TÜRK HABER/ İzmir – Nathalie Ritzmann)

Büyükada Rum Yetimhanesi Yıkılma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Büyükada Rum Yetimhanesi’nin restorasyonuna başlanmadı, tarihi yetimhane her an çökebilir. Çökme riskine karşı yetimhanenin bahçesine patrikhanenin izni...

Efes Meryem Ana Kilisesi’ndeki Tespih Duası Naklen İzlenebilecek

Tespih Duası “Maratonu” için belirlenen 30 ibadet yerinden biri Efes’teki Meryem Ana Evi oldu.Papa Françesko, salgının sona...

Aynı Yetimhaneden İki Kız, Üniversitede Bir Araya Geldi

Çin'deki aynı yetimhaneden iki kız, ABD'deki Liberty Üniversitesi'nde bir araya geldi ve karşılaşmalarının ancak Tanrı tarafından sağlanmış...

Ermeni Kilisesi ”Rab İsa Mesih’in Göksel Yeruşalim’e Girişi Yortusu”nu Kutladı

Ermeni Kiliseleri, 16 Mayıs Pazar günü, "İkinci Palmiye Pazarı" (Dzağgazart), ''Rab İsa Mesih'in Göksel Yeruşalim'e Girişi Yortusu''nu...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi