fbpx
23 Mayıs 2024 Perşembe

Selin Vurduğu Brezilya’da Kiliseler Kapılarını Açtı

Brezilya’nın güneyinde 148 kişinin hayatını kaybettiği ve yaklaşık 537 bin kişinin yerinden edildiği felaketin ardından kiliseler kapılarını halka açtı. Hristiyan yardım kuruluşlarından Samaritan’s Purse ve Operation Blessing, bölgede çalışmalarına devam ediyor.

Blessing Operasyonu, günde 6 bin kişinin gıda ihtiyacını karşılamak için üç mutfak kurdu. Hristiyan yardım kuruluşu, selden en çok etkilenen bölgelerden biri olan Novo Hamburgo’ya geldi. Ayrıca en kısa sürede hijyen ve temizlik malzeme dağıtımı başlayacak. Blessing Operasyonu’nun dağıtım müdürü Jorge Pratts, ‘‘Blessing Operasyonu’nun Uluslararası Afet Yardım ekibi dünyanın birçok yerinde yaşanan felaketlerde görev aldı. Brezilya’da korkunç olaylara şahit oluyoruz. Bölgede tekneyle gezildiğinde çok katlı binaların bile sadece çatıları görünüyor. Bölge sakinleri mahsur kaldı. Su tamamen kirlendi ve bulaşıcı hastalık taşıyan sivrisinekler çoğaldı. Şiddetli yağışların devam etmesi bekleniyor’’ açıklamasında bulundu.

Samaritan’s Purse, Rio Grande do Sul eyaletine ihtiyaç malzemelerini uçakla ulaştırdı. 757 kargo uçağı ile su filtreleme sistemleri, hijyen malzemeleri ve battaniyeler bölgeye ulaştırıldı. Samaritan’s Purse Başkanı Franklin Graham, ‘‘Şiddetli yağışların devam etmesi beklenirken, lütfen felaketin yaralarını sarmaya çalışan herkes için dua edin’’ dedi.

Sel felaketi, kasabaları sular altında bıraktı, altyapıyı yok etti ve 1,4 milyondan fazla kişiyi elektriksiz bıraktı. Vatican News, 400’den fazla şehri etkileyen felaketin iklim krizine işaret ettiğini bildirdi. Episkopos Cleonir Paulo Dalbosco, dağıtım merkezi ve barınak olarak kullanılan kiliselerin çabalarına değindi. Caxias do Sul’da yaşayan Peder Leonardo Inácio Pereira, kilisenin 25 kişilik bir gruba barınma imkanı sağladığını söyledi.

Porto Alegre kentinden Roselaine da Silva ve üç çocuğu, sel nedeniyle yerinden edilen 70bin kişi arasında yer alıyor. Aile iki köpekleriyle birlikte kiliseye sığındı. Pastör Dari Pereira, ‘‘Günde dört öğün yemek ve sıcak duş ile tıbbi ve psikolojik destek sunuyoruz. Ancak mağdurların sayısı hızla artıyor ve yerimiz yetersiz kalmaya başladı. Artık insanları başka yerlere taşımak zorundayız’’ dedi. 

Desteğini esirgemeyen Papa Françesko, 100 bin euro ile maddi destekte bulundu. Halk sağlığı uzmanları, bulaşıcı hastalıklara ilişkin endişelerini dile getirdi. 

(Kaynak: Christian Today)

Batı, Filistin Halkının Çektiği Acılara Karşı Duyarsız Değil

Gazze'ye yönelik acımasız saldırılar, Batı'da Filistin halkının çektiği acılara karşı duyarsızlığa son verdi. Çok uzun bir süre boyunca...

Yeruşalim’de Adalet ve Barış için Dualar Edildi

Yeruşalim’de Filistinli Hristiyanların yaşadığı bölgede yer alan Beit Sahour Cemaati'nin Saint Mary Alphonsine bahçesinde, 19 Mayıs Pazar...

Kiliseye Zarar Veren Kişi için İnananları Dua etmeye Çağırdı

'Hristiyan olmak budur' Peder, grafitiler çizerek kilise binasına zarar veren kişi için dua edilmesini istedi.  Amerika Birleşik Devletleri'nin...

İklim Değişikliğinin Etkileri Üzerine Fotoğraf Sergisi Açıldı

Aziz Petrus Meydanı'nda, iklim değişikliğinin etkilerini anlatan ve Tanrı'nın yaratıcı işlerini gösteren ‘Değişiklikler’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Dicastery...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi