fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

Sıkıntıların ve Savaşların Arasında Hristiyanlar Palmiye Pazarı’nı Kutladı

Papa Françesko, İlk Kez Palmiye Pazarı’nda Sessizliği Seçti

Papa Françesko, Pazar günü Vatikan’da düzenlenen Palmiye Pazarı ayininde beklenmedik bir şekilde ilk kez vaaz vermedi. Kış boyunca birçok kez sağlık sorunlarıyla mücadele eden Papa Françesko, sadece kutsal ayini yönetti. Cuma günü Rusya’nın başkenti Moskova’da bir konser salonuna düzenlenen terör saldırısının kurbanları için dualarını sunarken, kritik altyapıya yönelik ağır Rus bombardımanıyla karşı karşıya olan “şehit Ukrayna” için herkesi dua etmeye davet etti. Daha sonra papa arabasıyla inanlıların arasında dolaştı.

Kutsal Hafta ve Paskalya Papa Françesko’nun programı oldukça yoğun. Perşembe günü Roma dışındaki bir hapishaneye giderek kadın mahkumlarla ayak yıkama ritüelini kutlayacak olan Papa, Kutsal Cuma günü ise Aziz Petrus ve Kolezyum’daki ayinlerde hazır bulunacak.

Paskalya Cumartesi akşamı uzun bir akşam ayinine başkanlık edecek ve Paskalya Pazar günü Roma şehrine ve dünyaya “Urbi et Orbi” kutsamasını sunacak.

Yeruşalim’deki Palmiye Pazarı Kutlamalarına Binlerce Kişi Savaş Koşullarında Katıldı

Çatışmaların tüm bölgeye yayıldığı Kutsal Hafta’nın ilk gününde binlerce Hristiyan Yeruşalim’in kutsal Zeytin Dağı’nda düzenlenen Palmiye Pazarı kutlamalarına katıldı.

Hristiyanlar, Kutsal Kitap’a göre Yeruşalim’e girişi sırasında tezahürat yapan kalabalıklar tarafından karşılanan İsa Mesih’in ayaklarının önüne konulan dalları ve yaprakları havada salladı. Pazar günü erken saatlerde, İsa’nın çarmıha gerildiği yer olarak saygı gören Yeruşalim’deki Kutsal Kabir Kilisesi’nde de bir ayin düzenlendi.

Gazze’deki Hristiyanlar Palmiye Pazarı’nda Barış için Dua Etti

Gazze’nin Kuzey bölgesinde bulunan Kutsal Aile Kilisesi’nin onlarca çocuk ve yaşlıyla dolu sakin avlusu, kapılarının ardında Gazze’de yaşanan insani krizi gözler önüne seriyordu.

İnananlar, Palmiye Pazarı’nda Gazze’nin tek Katolik kilisesinin taş cephesinin önünden geçerek yavaş yavaş yürüdüler ve etraflarında savaş sürerken barış için dua etmek üzere toplandılar.

Ön sıradaki mağrur görünümlü çocuklar, sunakta ayini yöneten Pederi sessizce dinlerken, aylarca süren savaşın ardından yüzleri asılmış cemaat üyeleri kilisenin sıralarını doldurdu.

Gazze’nin kuzeyindeki kilise, İsrail ile Hamas arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı El Şifa hastanesi ve çevresine kısa bir mesafede. Kutsal Aile’nin dış cephesi, avlusu ve kilisenin içindeki ibadet alanı büyük ölçüde sağlam olsa da, bölge çatışmalardan derinden etkilendi.

Gazze’den çok uzakta, Filistinli Hristiyanlar Palmiye Pazarı’nı Yeruşalim’de kutlarken savaşın kapana kıstırdığı insanların kaderi üzerlerinde ağır bir yük oluşturuyordu. Binlerce kişi Bethphage Kilisesi’nden Eski Şehir’e yürüyerek İsa Mesih’in gelişini canlandırdı ve bu sırada kalabalıklar ayaklarına palmiye yaprakları serdi.

Birleşmiş Milletler destekli yeni bir değerlendirme, acil önlem alınmazsa Gazze’nin kuzey bölgesinin Mayıs ayına kadar kıtlığa sürükleneceğini söyledi.

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi