26 Şubat 2021 Cuma

Şili’de Katolik Kiliseler Kundaklandı

Şili Başepiskoposu, Kiliselerin Kundaklandığı Saldırıları Kınadı

18 Ekim pazar günü bazı protestocu gruplar Şili’nin başkentindeki St. Francis Borgia Kilisesi’ni ve Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Kilisesi’ni ateşe verdi. Şili Başepiskoposu, kiliselerin kundaklandığı saldırıları kınadı ve oluşan hasarın telafi edilmesini istedi. Her iki kilise de, Santiago’daki en eski kiliseler arasında yer alıyor.

Yangının yayılmasıyla Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Kilisesi’nin kulesi çöktü. St. Francis Borgia Kilisesi’nin ise iç kısmı ağır hasar aldı. Her iki kilise de onarılamayacak durumda olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl Şili’de meydana gelen hükümet karşıtı protestoların birinci yıl dönümünü kutlayan göstericiler, süpermarketlere ve diğer işletmelere zarar verirken çıkan olaylarda 30’dan fazla kişinin hayatını kaybetti.

Gösteriler metro ücretlerinde yaşanan artış nedeniyle geçen Ekim ayında Santiago’da başladı. Protestolar başka bölgelere de yayıldı ve gösteriler sırasında birçok kilise saldırıya uğradı. İsyancılar daha önce de St. Francis Borgia Kilisesi’ni yakmaya çalıştı. Ocak ayında meydana gelen olayda kilise ağır hasar aldı. 

Başepiskopos Celestino Aós, Pazar günü geç saatlerde yaptığı açıklamada saldırıları kınayarak, ‘‘Şiddet kötüdür. Şiddet eken, yıkım, acı ve ölüm biçer. Siyasi ve sosyal amaçlar için şiddeti haklı çıkarmayalım. Tanrı şiddet istemiyor’’ dedi.

Vandalizm eylemlerinden en çok yoksulların etkilendiğini söyleyen Başepiskopos Aós,‘Sevgi daha güçlüdür’’ diyerek, Katolik Kilisesi inanlılarını inançlarını ve umutlarını korumaya çağırdı. (CatholicNewsAgency)

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi