6 Mayıs 2021 Perşembe

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan’da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl sürüp, tamamlandıktan sonra istifa etmeleri gerekmekte. “Eğitim sisteminin temelleri hakkındaki yasa” ile kalıcı bir sözleşme imzalama imkânları yok.

Dönemin Başbakanı Zoran Djindjic, 2001 yılında Sırp okul sisteminde din eğitimini yeniden tesis etmeye karar verdi. Devlet ile Sırp Ortodoks Kilisesi arasındaki iyi ilişkilerin yenilenme dönemiydi. Dönemin Patriği Pavle ise, 2 Kasım 2001’de, Belgrad’daki okulda birinci din bilimleri dersini gerçekleştirdi.

Zoran Djindjic

20 yıl sonra, birçok eğitim bakanı hala bu soruna bir çözüm bulmaya çalışıyor. Ocak 2021’de Eğitim İşçileri Sendikası Eğitim, Bilim ve Teknolojik Gelişim Bakanı Branko Ruzic’ten din öğretmenlerinin durumunu çözmesini istediler.

Ruzic, onlara, 2 Şubat’ta “şartların henüz yaratılmadığı” ve “böylesine karmaşık bir durumun ayrıntılı bir analiz, daha geniş bir sosyal tartışma ve yetkili kurumların, geleneksel kiliselerin ve dini cemaatlerin deklarasyonunu gerektirdiği” yanıtını verdi.

Ayrıca Sırp okul sisteminde her yıl ilkokul ve lisedeki öğrenciler iki seçmeli dersten birini seçmeli: Din bilgisi veya yurttaşlık bilgisi.

Eğitim, Bilim ve Teknolojik Gelişim Bakanlığı’na göre Sırbistan’da 1902 din öğretmeni var.

Eğitim, Bilim ve Teknolojik Gelişim Bakanlığı’nın OrtodoksTimes’a bildirdiği gibi, Sırp ilkokullarında ve liselerinde 441.487 öğrenci Din bilgisi derslerine, (toplamın% 63’ü) ve 259.013 öğrenci Yurttaşlık bilgisi derslerine (% 37) katılıyor.

Ayrıca, 393.349 öğrenci Ortodoks din eğitimine, 15.103’ü Katolik eğitime, 173’ü Evanjelist-Hristiyanlığa, 1101’i Evanjelist-Lutheran’a, 561’i reform Hristiyanlığı eğitimine katılıyor.

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Salgın Döneminde Kiliselere Bağış Arttı

LifeWay Research'e göre, ABD'de kiliseye gidenlerin yaklaşık üçte ikisi 2020'deki koronavirüs salgını sırasında bir önceki yıla kıyasla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi