24 Ekim 2021 Pazar

Sırp Ortodoks Kilisesi Metropoliti’nin Atama Töreninde Çatışma Çıktı

Karadağ’da Sırp Ortodoks Kilisesi’nin Karadağ Metropoliti Joanikije’nin tahta çıkma törenini ülkenin tarihi başkenti Cetinje’de yapma kararının ardından çıkan protestolarda 20’si polis olmak üzere toplam 50 kişi yaralandı. Tahta çıkma törenine karşı çıkan binlerce kişi, kilise yetkililerinin törene gelişini engellemek amacıyla Podgorica-Cetinje yolu lastik, konteyner ve taşlarla ulaşıma kapattı.

Polis, Çetinje kentinde taş ve şişe atan protestoculara göz yaşartıcı gaz kullandı.

Karadağ 2006 yılında Sırbistan’dan ayrıldı, ancak kilisesi Sırp Ortodoks kilisesi yönetimi altında kaldı.

Atama Törenine Engel

Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç, protestocuları, Karadağ Metropoliti ve Cetinje Başpiskoposu olarak bilinen II. Joanikije’nin en üst düzey rahiplik görevine getirilmesini engellemeye çağırdı.

Cumartesi günü, yüzlerce protestocu Çetinje’ye girişi engellemek için barikatlar kurdu ve gösteriler törenin gerçekleştiği Pazar gününe sıçradı.

Polis, cumhurbaşkanının danışmanı da dahil olmak üzere bir düzineden fazla kişiyi tutukladı. AFP’nin raporuna göre en az 20 kişi yaralandı.

Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapiç ise yaptığı açıklamada, polise yönelik saldırıları terörizm olarak nitelendirerek, protestolar için Cumhurbaşkanı Milo Dzukanoviç’in Sosyalist Demokrat Partisini suçladı. Törene karşı çıkan Cumhurbaşkanı Dzukanoviç ise polisi aşırı güç kullanmakla suçladı.

Sırbistan’ın başkentine atıfta bulunan protestocu Andjela İvanoviç, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Belgrad’ın milletimizi inkar etmesinden ve dini haklarımızın neler olduğunu söylemesinden bıktığımız için barikatlardayız” diye belirtti.

“Karadağ’da inşa edilen tüm dini objeler [kiliseler] buradaki halka ve Karadağ devletine aittir.”

Joanikije II ve Sırp Patriği Porfirije tören için helikopterle getirildi.

Sırp yanlısı Başbakan Zdravko Krivokapiç protestoları “terörist eylemler” olarak nitelerken, Sırp etkisi konusundaki fikir ayrılıkları Karadağ’ın siyasi liderliğinin tepesine kadar uzanıyor.

Cumhurbaşkanı Djukanoviç, lideri olduğu Sosyalist Demokrat Parti’nin (DPS) geçen yılki parlamento seçimlerinde, devletin Kilise mülkü üzerinde hak iddia etmesine izin verecek yasayı kabul ettirmesinin ardından aldığı yenilginin hâlâ etkisinde.

Kilise muhalefet için kampanya yürüttüğü zaman bu hareket geri tepti ve DPS’yi otuz yıldan beri ilk kez iktidardan uzaklaştırdı.

Son nüfus sayımı verilerine göre, kendilerini etnik Sırplar olarak tanımlayan Karadağlılar, ülkenin 630 bin nüfusunun yaklaşık üçte birini oluşturuyor. Karadağlıların çoğunluğu, etnik kökenlerine bakılmaksızın Sırp Ortodoks Kilisesi’nin üyesi.

Patrik Kadasetli Sahak II, Ankara’dan Gelen Heyeti Kabul Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, 22 Ekim Cuma günü İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Vakıflar Genel...

Monsenyör Massimiliano Palinuro, Patrik Kadasetli Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. 21 Ekim Perşembe günü, İstanbul Latin Katolik Kilisesi’nin yeni dini önderi...

Hristiyan Aileler, Temel Haklardan Mahrum Bırakılıyor

Meksika'nın Hidalgo kentindeki iki Hristiyan aile, akrabalarının evinde ibadet hizmeti düzenlemeleri üzerine komşuları tarafından tehdit edildi.Hristiyan Dayanışma...

Papa Françesko, Rus Katolikleri, Birliği Sürdürmeye Teşvik Etti

Papa Françesko, Rusya Federasyonu'ndaki tüm Katolik cemaatinin ‘sevinç ve alçakgönüllükle, Tanrı Krallığı'nın saflığını sunan müjdeci bir tohum’...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi