20 Ocak 2022 Perşembe

Sırp Ortodoks Kilisesi Yeni Patriğini Seçiyor

Geçtiğimiz Kasım ayında Patrik Irinej’in hayatını kaybetmesinin ardından, yeni Sırbistan Patriği’nin seçilme süreci başladı. 

Kutsal İlahi Liturji, sabahın erken saatlerinde Episkoposlar Kutsal Sinodu başkanı ve Dabar-Bosna Metropolitanı Hrizostom tarafından yönetildi. Sonrasında, Kutsal Meclis Episkoposları Vracar’daki Aziz Sava Memorial Katedrali’nde bir araya geldi. 

Meclis Seçimi, Sırp Ortodoks Kilisesi Tüzüğü ve Kutsal Kilise kanonlarında öngörülen prosedüre göre Belgrad’ın Vracar semtindeki Aziz Sava Memorial Katedralinin mahzeninde gerçekleşiyor. 

Episkoposlar Kutsal Meclisi toplantısına, Sabac Episkoposluğundan Episkopos Lavrentije’nin ve Valjevo Episkoposluğu yöneticisinin hastaneye kaldırılması nedeniyle Srem Episkoposu Vasilije başkanlık ediyor. Toplantının ardından resmi basın açıklaması yapılacağı belirtildi. 

Seçimin iki aşamada gerçekleşeceği bildirildi. Başlangıçta başrahipler kendi aralarından üç aday seçecek. Ardından üç adayın isimleri İncil’de zarflara yerleştirilecek. Keşişin zarflardan birini almasıyla seçim tamamlanacak. 

Patrik Irinej, 20 Kasım 2020 Cuma günü COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Dabar-Bosna Metropolitanı Hrizostom, Sırp Kilisesi Patriklik Kaymakamı ve Sırp Kilisesi’nin diğer din adamları hastalığa yakalandı. Hrizostom, ‘‘Hatalar vardı. Koronavirüsü hafife aldığımızı ve Patrik Irinej’i, Karadağ Metropolitanı Amfilohije’yi, Episkopos Milutin’i, onlarca rahibi, keşişi ve rahibeyi öldüren bir virüsün nasıl sonuçlanacağını anlamadığımızı itiraf etmeliyim. Epidemiyolojik hizmetler tarafından belirlenen önlemlere uymamamızın maliyeti olabilir’’ ifadelerinde bulundu.

Sırp Patriği Irinej’in hayatını kaybetmesi üzerine Kutsal Sinod’a yeni bir Sırp Patriği seçilene kadar Dabar-Bosna Metropolitanı başkanlık yapmıştı. (orthodoxtimes)

Kamp Armen İnşaatı Başlıyor

Tuzla'da Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı’na ait arazi üzerine 100 gencin kalabileceği yurt ile kültür...

Hrant Dink Ölümünün 15. Yılında Anıldı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 15. yılında vurulduğu yerde, vurulduğu saatte anıldı. Salgın koşullarına...

Papa’nın Ocak Ayı Duası: “Dini Zulme Uğrayanlar”

Papa Françesko, 2022'deki ilk dua mesajını dini ayrımcılık ve zulümle mücadeleye adadı ve bize din özgürlüğünün ibadet...

Kardinalden Barış ve Bağışlama Çağrısı

Ciddi bir insani krizle sonuçlanan çatışmalarla mücadele eden Etiyopya'da, Kardinal Berhaneyesus Souraphiel, halkı barışı engelleyen her türlü...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi