19 Nisan 2021 Pazartesi

Sırp Ortodoks Kilisesi Yeni Patriğini Seçiyor

Geçtiğimiz Kasım ayında Patrik Irinej’in hayatını kaybetmesinin ardından, yeni Sırbistan Patriği’nin seçilme süreci başladı. 

Kutsal İlahi Liturji, sabahın erken saatlerinde Episkoposlar Kutsal Sinodu başkanı ve Dabar-Bosna Metropolitanı Hrizostom tarafından yönetildi. Sonrasında, Kutsal Meclis Episkoposları Vracar’daki Aziz Sava Memorial Katedrali’nde bir araya geldi. 

Meclis Seçimi, Sırp Ortodoks Kilisesi Tüzüğü ve Kutsal Kilise kanonlarında öngörülen prosedüre göre Belgrad’ın Vracar semtindeki Aziz Sava Memorial Katedralinin mahzeninde gerçekleşiyor. 

Episkoposlar Kutsal Meclisi toplantısına, Sabac Episkoposluğundan Episkopos Lavrentije’nin ve Valjevo Episkoposluğu yöneticisinin hastaneye kaldırılması nedeniyle Srem Episkoposu Vasilije başkanlık ediyor. Toplantının ardından resmi basın açıklaması yapılacağı belirtildi. 

Seçimin iki aşamada gerçekleşeceği bildirildi. Başlangıçta başrahipler kendi aralarından üç aday seçecek. Ardından üç adayın isimleri İncil’de zarflara yerleştirilecek. Keşişin zarflardan birini almasıyla seçim tamamlanacak. 

Patrik Irinej, 20 Kasım 2020 Cuma günü COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Dabar-Bosna Metropolitanı Hrizostom, Sırp Kilisesi Patriklik Kaymakamı ve Sırp Kilisesi’nin diğer din adamları hastalığa yakalandı. Hrizostom, ‘‘Hatalar vardı. Koronavirüsü hafife aldığımızı ve Patrik Irinej’i, Karadağ Metropolitanı Amfilohije’yi, Episkopos Milutin’i, onlarca rahibi, keşişi ve rahibeyi öldüren bir virüsün nasıl sonuçlanacağını anlamadığımızı itiraf etmeliyim. Epidemiyolojik hizmetler tarafından belirlenen önlemlere uymamamızın maliyeti olabilir’’ ifadelerinde bulundu.

Sırp Patriği Irinej’in hayatını kaybetmesi üzerine Kutsal Sinod’a yeni bir Sırp Patriği seçilene kadar Dabar-Bosna Metropolitanı başkanlık yapmıştı. (orthodoxtimes)

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi