27 Eylül 2022 Salı

Sivil Özgürlükler Kuruluşu Lideri, Kiliselerin Yakılması Çağrısında Bulundu

BC Sivil Özgürlükler Kuruluşu’nun (BCCLA) lideri, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden tüyler ürpertici bir paylaşım yaparak, Yerli çocuklara ait yatılı okulların olduğu alanlarda, çoğu onlarca yıl önce kiliseler tarafından yönetilen kimliksiz mezarların bulunması nedeniyle daha fazla kilisenin ateşe verilmesi çağrısında bulundu.

Harsha Walia

BCCLA Genel Müdürü Harsha Walia, sosyal medya hesabından, iki Katolik kilisesinin daha yakılması üzerine ‘Hepsini yakın’ paylaşımında bulundu. Western Standard, Kanada’da dini bir yapıya yönelik herhangi bir saldırının nefret suçu olarak sınıflandırıldığını belirtti.

İronik bir şekilde BCCLA’nın web sitesinde, 1962’de British Columbia Üniversitesi’ndeki bir grup akademisyen ve aktivist tarafından eyaletteki dini azınlıklara yönelik acımasız polis eylemlerine tepki olarak kuruldukları yazıyor. 

Sosyal medya kullanıcıları Walia’nın sözlerine büyük tepki gösterdi. Bir kullanıcı, ‘‘Walia, BCCLA için bir utanç kaynağı. Bu görevde yeri olamaz. Şiddeti ve nefreti kışkırtıyor. Nefret söylemlerinin bedelini halkımız ödeyecek. Şiddetin toplumumuzda yeri yok’’ ifadelerinde bulundu. Başka bir kullanıcı ise halkı şiddete teşvik etmesi nedeniyle yargılanmasını istedi.

Birkaç medya kuruluşu, Kanada’daki bazı kiliselerin yakıldığını veya tahrip edildiğini bildirdi. Kanada merkezli Rebel News, First Nation liderlerinin ve üyelerinin bile kiliselere yönelik saldırılar konusunda endişeli olduğunu belirtti.

Ancak bazıları kiliselere yönelik nefret suçları konusunda o kadar üzgün değil. Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun eski baş sekreteri Gerald Butts, kiliselere yönelik saldırıların ‘anlaşılır’ bir durum olduğunu söyledi. Başbakan Trudeau ise, Katolik Kiliselerinin yakılmasını ve saldırıları kınadı. (cbn)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi