30 Haziran 2022 Perşembe

Somali Cumhurbaşkanı’nın Ülkeyi Birleştirmesi Umuluyor

Mogadişu’nun apostolik yöneticisi Episkopos Giorgio Bertin, ülkenin yeni cumhurbaşkanını memnuniyetle karşılayarak, yeni liderin savaş ve şiddetli kuraklıkla mücadele eden ülkeyi birleştirmesini umduğunu dile getirdi.

Episkopos Giorgio Bertin

Episkopos Bertin, 9 Haziran’da Hasan Şeyh Mahmud’un 10. Cumhurbaşkanı olarak göreve başlamasının ardından konuştu. İkinci kez iktidara gelen Mahmud, insani kriz, güvensizlik ve yoksullukla mücadele etme sözü verdi. 66 yaşındaki lider, 2012-2017 yılları arasında cumhurbaşkanı olarak görev yaptı.

Cibuti episkoposu ve Somali’deki Katolik Kilisesi’nin apostolik yöneticisi olarak Bertin, ‘‘Beklentim, yeni liderin, halkına hizmet etmek ve özellikle kuraklık ve kıtlık sorunuyla yüzleşmek için farklı Somali gruplarını ve bölgelerini pıhtılaştırabilmesidir’’ dedi. 

Yağışların art arda dördüncü sezonda istenilen düzeye ulaşmaması nedeniyle ülke şiddetli kuraklıkla mücadele ediyor. Bölgedeki Katolik kuruluşlar, rahipler ve rahibeler kuraklıkla mücadele eden halka destek veriyor, ancak gıda, su ve temel ihtiyaçlara duyulan ihtiyacın fazlalığı konusunda uyarıda bulunuldu. Mahmud, ülkesinin kuraklığa karşı son derece savunmasız olduğu belirtti. Birleşmiş Milletler ise, ülkede yaklaşık 250 milyon insanın açlığın eşiğinde olduğunu bildirdi.

Mahmud, ‘‘Bu koşullar, iklim değişikliği, ekonomik kaynaklarımızın yok edilmesi ve devlet kurumlarımızın zayıflığı dâhil olmak üzere bazı sorunların birikmesinden kaynaklanıyor’’ dedi. Episkopos Bertin, uluslararası toplumu kendi çıkarları için değil, Somali ulusunun çıkarları için birlikte çalışmaya çağırdı.

Somali, son diktatör Mohamed Siad Barre’nin isyancılar tarafından sürgüne gönderildiği 1991 yılından bu yana istikrarlı bir yönetime sahip değil. (cruxnow)

Başepiskopos Aram Ateşyan, Antilias’a Gidiyor

Beyrut Antilias'ta bulunan Kilikya Katolikosluğu Merkezinde 1 Temmuz Cuma günü, "Müron Orhnek" (Kutsal Yağ Takdisi) töreni gerçekleşecek. Türkiye...

Yüzlerce Kadın Mahkûm Vaftiz Edildi

‘God Behind Bars’ adlı hapishane hizmetleri, mahkûmları İsa Mesih ile tanıştırmak için ülke çapındaki kiliselerle birlikte çalışıyor....

Kiliseler, Kürtaj ile Mücadele Ediyor

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İngiltere ve Galler için en son kürtaj rakamlarını yayınladı. Buna göre, 2021'de...

Teksas’ta 21 Kişinin Hayatını Kaybettiği Okul Yıkılıyor

Teksas, Uvalde Belediye Başkanı Don McLaughlin silahlı bir kişi tarafından 19 öğrenci ve iki öğretmenin öldürüldüğü Robb...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi