fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

Somali’de 6 Hristiyan Katledildi

Somali’de 29 Mart’ta El-Şebab militanları, Müjde’yi (Tanrı Sözü) duyurduğu gerekçesiyle altı Kenyalı tüccarı öldürdüğünü duyurdu.

Christian Today’in ulaştığı yerel kaynaklara göre, Kenya’nın kuzeyinde yaşayan Hristiyan bir lider, altı inanlının Somali’nin Aşağı Juba bölgesinde altı yıldır çalıştığını söyleyerek, ‘‘Kardeşlerimiz ailelerini geçindirmek için çalışıyordu. Aynı zamanda İsa’nın sevgisini halka duyuruyorlardı. Birkaç gün içinde kim olduğunu bilmediğimiz kişiler ibadet hizmetine katıldı. El-Şebab militanları kardeşlerimizi Müjde’yi duyurdukları için öldürmüş olabilir’’ dedi.

Öldürülen Hristiyanların Doğu Afrika Pentekostal Kilisesi’nden Joseph Githonga ve Simon Karimi, Kenya Assemblies of God Kilisesi’nden Peter Muthuri ve Thomas Muthee ile Anglikan Kilisesi’nden James Mwendwa ve John Kathure olduğu açıklandı.

Joseph Githonga, Şubat ayında bölge halkının kendilerine rahatsızlık verdiğini bildirmişti. Hristiyan lider, saldırganların Hristiyanlara ait mülklere de zarar verdiğini açıkladı. Güvenlik güçleri, yaşananları doğruladı.

Saldırıdan sağ kurtulanlardan biri, sabah saatlerinde dört silahlı adamın altı kişiyi katlettiğini belirtti. Saldırganlar ayrıca dükkanları ateşe verdi. Hristiyan lider, katledilen Hristiyanların cesetlerinin Kenya’nın Garissa bölgesindeki bir morga kaldırıldığını belirtti.

Somali, Open Doors’un Hristiyanlara yönelik zulmün incelendiği 2024 Dünya İzleme Listesi’nde 2. sırada yer alıyor. El Kaide ile bağlantılı olan El-Şebab militanlarının saldırıları nedeniyle 2011’den bu yana Kenya’da çok sayıda Hristiyan hayatını kaybetti.

(Kaynak: Christian Today)

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi