21 Nisan 2021 Çarşamba

Sudan’da 13 Yaşındaki Çocuk Kilise Yakmaya Zorlandı

Sudan’da yetişkin birey, 13 yaşındaki çocuğu kiliseyi yakmaya zorlamakla suçlandı.

Tamboul, El Cezire eyaletindeki Sudan Mesih Kilisesi’ne (SCOC) ait bir kilise binası geçen hafta yakıldı.

Hristiyan Dayanışma Birliği (CSW), 13 yaşındaki çocuğun bir yetişkinin talimatı üzerine 3 Ocak’ta benzin kullanarak kiliseyi ateşe verdiğini bildirdi. Polis olaydan üç gün sonra çocuk aleyhine dava açtı, ancak benzini sağladığına inanılan yetişkin suçlamayı reddetti.

Kilise, saldırı öncesinde yerel halkın yanı sıra Sudanlı yetkililer tarafından da baskıya maruz kaldı. Genel İstihbarat Servisi (GIS) üyeleri tarafından çeşitli nedenlerle, kilise liderleri sorguya çekildi. Son olarak 2020’nin sonlarında kilise ihtiyarlarından İbrahim Toto Kafi sorgulandı.

Mervyn Thomas

SCOC, hem dini hem de etnik ayrımcılığa maruz kalmış bir mezhep topluluğundan oluşuyor. Hristiyan Dayanışma Birliği (CSW) Genel Müdürü Mervyn Thomas, kundaklama saldırısını kınayarak, ‘‘Bu mezhep, hem yerel halk hem de yetkililer tarafından uzun süredir zulme ve baskıya maruz kalıyor. El Cezire eyaletindeki yetkilileri, kilisenin yakılmasında payı olan herkesin yargılanması için hızlı adımlar atmaya ve savunmasız dini grupların korunmasına öncelik vermeye çağırıyoruz’’ dedi.

Öte yandan Sudan’ın Ulusal Müfredat ve Eğitim Araştırma Merkezi direktörü Dr. Omar El Garai istifasını açıkladı. İstifa haberi, Başbakan Abdallah Hamdok’un merkeze yeni okul müfredatının geliştirilmesini durdurma talimatı vermesinden sonra geldi. Başbakanın, Dr. El Garai’nin ölüm tehditleri alması nedeniyle böyle bir karar aldığı açıklandı.

Mervyn Thomas, ‘‘Sudan hükümetinin kapsayıcı bir Sudan inşa etmeye gerçekten yardımcı olacak adımlardan çekinmesi hayal kırıklığı yaratıyor. Yetkilileri aşırılık yanlısı seslerden korkmamaya, daha ziyade dinleri veya inançları ne olursa olsun her Sudan vatandaşına eşit muamele sağlayacak reform ve demokrasi adımları atmaya çağırıyoruz’’ dedi. (premierchristian)

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi