fbpx
23 Mayıs 2024 Perşembe

Sudan’daki İç Savaş, Katolik Kilisesi’ni Derinden Etkiledi

Sudan’daki iç savaş özellikle yerel Katolik Kilisesi’ni derinden etkiledi. Katolik yardım grubu Aid to the Church in Need (ACN), ülkede kilisenin etkisinin neredeyse tamamen kaybolduğunu bildirdi. 

15 Nisan 2023’ten bu yana Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan komutasındaki ordu ile Muhammed Hamdan Dagalo liderliğindeki paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) arasında silahlı çatışmalar yaşanıyor. Sudan Ordusu ve RSF, ülkenin yeraltı zenginliğini kontrol etmek için savaşıyor. Hamdan’ın ülkenin kuzeyinde birçok altın madeni bulunuyor. Resmi rakamlara göre, 2022 yılında Sudan yaklaşık 2,5 milyar dolar (41,8 ton) altın ihraç etti. 

ACN, tarafların barış sürecine oldukça uzak olduğunu belirtti. 2023 yılında yaklaşık 14 bin kişi çatışmalar nedeniyle hayatını kaybederken, 8 milyon kişi yerinden edildi. 

ACN’ye göre, Sudan’da Katolik Kilisesi’nin varlığı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. ACN Proje Başkanı Kinga Schierstaedt, savaştan önce Katoliklerin ülke nüfusunun yüzde 5’ini oluşturduğunu söyledi. Katolik Kilisesi’nin Müjde’yi (Tanrı Sözü) paylaşmasına izin verilmemesine rağmen bazı hastaneleri ve okulları işletebildiği açıklandı.

ACN, halkın Kilise’yi her zaman bir sığınak olarak gördüğünü ve savaş anında birçok kişinin kiliselerde toplandığını belirtti. Ancak çatışmalar nedeniyle kilise hizmetkarlarının büyük bir kısmı ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Okulların ve hastanelerin hizmeti durdu. Hartum’daki ilahiyat okulu kapandı. Bazı öğrenciler Güney Sudan’a kaçmayı başardı ve eğitimlerine devam edebildi. Hristiyanların bir kısmı ise Nil Nehri yoluyla ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Hartum Episkoposu Michael Didi bölgeden ayrılırken, El Obeid Episkoposu Tombe Trile evinin yıkılması nedeniyle katedralde yaşıyor.

Yaşanan acılara rağmen ülkede umut verici gelişmeler yaşanıyor. Diriliş Bayramı döneminde İsa’yı kabul eden 16 kişi vaftiz edildi. ACN’nin ortaklarından biri, ‘‘Karanlığın ortasında umudu canlı tutmalıyız’’ dedi. 

ACN, savunmasız halkı ve şiddet kurbanlarını desteklemeye devam ediyor. Schierstadt, ‘‘Güney Sudan’daki Kilise, barışın sağlanmasına yardım ederek Hristiyanları geleceğe hazırlıyor’’ dedi.

(Kaynak: Catholic News Agency)

Batı, Filistin Halkının Çektiği Acılara Karşı Duyarsız Değil

Gazze'ye yönelik acımasız saldırılar, Batı'da Filistin halkının çektiği acılara karşı duyarsızlığa son verdi. Çok uzun bir süre boyunca...

Yeruşalim’de Adalet ve Barış için Dualar Edildi

Yeruşalim’de Filistinli Hristiyanların yaşadığı bölgede yer alan Beit Sahour Cemaati'nin Saint Mary Alphonsine bahçesinde, 19 Mayıs Pazar...

Kiliseye Zarar Veren Kişi için İnananları Dua etmeye Çağırdı

'Hristiyan olmak budur' Peder, grafitiler çizerek kilise binasına zarar veren kişi için dua edilmesini istedi.  Amerika Birleşik Devletleri'nin...

İklim Değişikliğinin Etkileri Üzerine Fotoğraf Sergisi Açıldı

Aziz Petrus Meydanı'nda, iklim değişikliğinin etkilerini anlatan ve Tanrı'nın yaratıcı işlerini gösteren ‘Değişiklikler’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Dicastery...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi