21 Nisan 2021 Çarşamba

Suriye ve Irak’ta Hristiyanlığın İzleri Yok Olabilir

Orta Doğu’nun bazı yerlerindeki Hristiyan göçleri endişe verici oranlara ulaştı. 23 Ekim’de Katolik yardım kuruluşu olan Need to Church tarafından yayınlanan rapor, durumun ciddiyetini ortaya koydu. Bu göç dalgası sadece uluslararası cemaatin birlikte hareketiyle durdurulabilir.

2 yılda bir yapılan ‘Presecuted and Forgotten’ araştırmasının 2019 yayını, Hristiyanlığın eski anavatanındaki birçok kasaba ve şehirde kaybolduğu konusunda bizleri uyarıyor. Rapora göre, IŞID’in yenilgisine rağmen, soykırıma uğrayan Hristiyanların yaraları kanamaya devam ediyor.

Irak’ta 2003 yılından önce 1.5 milyon Hristiyan vardı. Bu sayı 2019 ortalarına doğru 150 binin altına düştü. Bazı kaynaklar Hristiyan sayısının 120 bine kadar düşmüş olabileceğinden bahsediyor. Yani bir nesilde %90 oranında azalma görülüyor. Suriye’de de durum farklı değil. 2011 yılında iç savaşın başlamasından sonra ülkedeki 2 milyondan fazla Hristiyan sayısı 3’te 2 oranında azaldı.

2017-2019 dönemini kapsayan rapor, bölgedeki hristiyanların eşi görülmemiş bir zulüm altında olduğunu gösteriyor. Rapor aynı zamanda gerekli yardımı sağlamadığı gerekçesiyle Batı ülkelerini ve BM’deki hükümetleri de suçluyor.

Rapor, bölgede başka saldırıların olması durumunda Hristiyanlığın yok olabileceği konusunda uyarmaktadır. IŞID militanlarının cezaevlerinden kaçtığına dair bazı raporlar bu tehlikeyi işaret ediyor. IŞID saldırılarına devam edebilseydi, kilisenin izleri ortadan kalkabilirdi. Ancak rapor, güvenlik önlemlerinin alınmasıyla Irak’ta Hristiyanlığın devam edebileceğine dair umut verici işaretler olduğunu söylüyor.

Rapor, sadece Suriye ve Irak’ta değil; aynı zamanda Hindistan, Sri Lanka, Myanmar (Burma) ve Asya’daki bazı ülkelerde Hristiyanların tehdit altında olduğunu işaret ediyor. 2017 yılında Hindistan’da Hristiyanlara karşı 477 vaka meydana geldi. 2019’da Sir Lanka’da 3 kilisenin ve 3 otelin bombalanması sonucunda 300’den fazla insan hayatını kaybederken, 500’den fazla yaralanmıştı.

Nijerya’nın kuzeyinde ve orta kuşak bölgesinde de Hristiyanlara yönelik saldırılar devam ediyor. 2018’de 3 bin 731 Hristiyan hayatını kaybetti. 12 aylık bir dönemde Sudan’ın Nuba Dağları’nda ise, 70’den fazla kiliseye saldırı düzenlenirken, 32 tanesi yakıldı. 

Son 2 yılda yapılan araştırmalar, aynı zamanda Orta Afrika Cumhuriyeti, Çin, Mısır, Kuzey Kore, Pakistan ve Filipinlerde de Hristiyanların uğradığı zulüm vakalarını kaydetmiş durumda. (churchindeed.org)

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi