22 Nisan 2021 Perşembe

Suriye’de Restorasyonu Tamamlanan Katedral Yeniden Açıldı

Suriye iç savaşı sırasında defalarca bombalanan katedral, restorasyonun ardından yeniden açıldı. Halep’teki Aziz İlyas Maruni Katedrali, 2012-2016 yılları arasında en az üç kez bombalandı ve radikal grupların saldırısında büyük hasar gördü.

Restorasyon büyük ölçüde Church in Need (ACN) adlı Hristiyan yardım derneği tarafından finanse edildi. ACN International Genel Başkanı Thomas Heine-Geldern, yayınladığı video mesajında katedralin yeniden açılışını mucize olarak değerlendirdi. Koronavirüs salgını nedeniyle açılışa katılamadığını belirten Heine-Geldern, ‘‘ACN, en zor zamanlarda sizinle birlikte oldu. Kutlamayı birlikte yapabilmek harika olurdu. Maalesef şartlar buna izin vermiyor. Ancak Aziz İlyas Katedrali’nin yeniden açıldığını görüyoruz. Bu bir mucize. Eski ihtişamıyla yeniden parladığını görmek harika. Umarım Halep, savaştan önceki yıllarda olduğu gibi yeniden tüm Hristiyanların merkezi haline gelir’’ dedi.

Savaş öncesi Halep’te 180bin Hristiyan yaşamasına rağmen, günümüzde yaklaşık 30bin Hristiyanın yaşadığını tahmin ediyor. Halep, iç savaş öncesinde en kalabalık şehirdi, şimdi ise başkent Şam’dan sonra ikinci büyük şehir durumunda.

Maruni Başepiskoposu Joseph Tobij, restorasyonun hem sembolik hem de pratik açıdan öneme sahip olduğunu belirtti. Başepiskopos, ‘‘Sembolik anlamda, katedralin restorasyonu Halep’teki ve dünya genelindeki Hristiyanlara azalan sayımıza rağmen, hala bu ülkede olduğumuzu gösteren bir mesaj oldu. Tüm zorluklara rağmen Rab yücelmeye devam etmelidir’’ dedi.

1873 yılında inşa edilen katedralin bulunduğu yerde, 15. yüzyılda küçük bir kilise bulunmaktaydı. 1914’te yenilenen katedral, savaşın şiddetlendiği 2012-2016 yılları arasında terk edildi. İsyancıların bölgeden uzaklaştırılmasının ardından 2016 yılında Noel ibadeti için harabe olmasına rağmen kapıları açıldı.

Başepiskopos Tobij, ‘‘Tanrı’nın Oğlu aramızda yaşadı ve bizimle olmaya devam ediyor. Sıkıntılarımızda ve acılarımızda Rab’bin bizlere eşlik etmesi nedeniyle umut mesajı göndermeye karar verdik. Böylece iman, umut, sevgi ve kutsallık içinde yaşayabilirler. Ayin sırasında bebek İsa’nın çatı kalıntılarından yapılmış yemliğin içine yatırıldığı sahne oldukça etkileyiciydi. Ben ve ayine katılan herkes hem ağlıyor hem de gülüyordu ve herkes sevinçle alkışlıyordu’’ dedi. (catholicnewsagency)

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi