16 Mayıs 2021 Pazar

Süryani ve Maruni Patrikler, Paskalya’da Umut Bulmaya Çağırdı

İki Katolik patrik Diriliş Bayramı mesajlarında, Lübnan’daki inanlıları hüküm süren karanlığa rağmen Diriliş umuduna sarılmaya çağırdı. Patriklerden biri ise, Suriye’yi ziyaret ederek uluslararası toplumu yaptırımları kaldırmaya davet etti.

Patrik Bechara Rai

Maruni Katolik Kilisesi Patriği Kardinal Bechara Rai, ‘‘Dirilişin neşesi, üzüntü, acı ve endişe gözyaşlarıyla karışıyor, ancak kalbimizde umutsuzluktan daha güçlü bir umut var’’ dedi.

Papa Françesko da Diriliş Bayramı’nda Urbi et Orbi (Tüm Dünya’yı Kutsama) mesajında Lübnan için dua etmişti. Patrik Rai, hükümetin kurulmasını kasıtlı olarak engelleyenleri ve devleti felç edenleri kınadı. Patrik, ‘‘Anayasal, mali, bankacılık, askeri ve yargı kurumlarını peş peşe yıkma stratejisini benimseyen partiler var. Artık Lübnan’ı, sistemini, kimliğini ve geleneklerini değiştirmeyi amaçlayan bir planla karşı karşıya olduğumuz açık’’ dedi.

Patrik, ülkeyi günümüz zor şartlarından kurtarmak için Birleşmiş Milletler destekli uluslararası bir konferans düzenleme çağrısını yineledi. Böyle bir konferansın, uluslararası sınırları istikrara kavuşturarak; milli ortaklığı yenileyerek; egemenliği, bağımsızlığı ve orduyu güçlendirerek Lübnan’a yeni bir hayat vereceğini ve mülteciler ile yerlerinden edilmiş Suriyelilerin sorunlarının çözülmesine yardımcı olacağını vurguladı.

Yaklaşık yüzde 40’ı Hristiyan olan 4.5 milyonluk yerli nüfusuyla Lübnan, yaklaşık 1,5 milyon Suriyeli mülteciyi kabul etti. Süryani Katolik Patriği Ignatius Ephrem III. Joseph Younan, Paskalya mesajında, Lübnan’daki insanların açlık, yokluk ve yoksulluk ağırlığı altında inlediklerini söyledi. Patrik, ‘‘Lübnan, ülkede yoksulluk, zulüm ve istismarı körüklemek için mezheplerin arkasına saklanan yozlaşmış kişiler tarafından değil, vatandaşların seçtiği kişiler tarafından yönetilmeyi hak ediyor’’ dedi. Patrik Younan, siyasi yetkilileri uyararak, kendi çıkarları uğruna ülkeyi sömürmeyi bırakmaları gerektiğini söyledi ve göçün korkutucu bir şekilde arttığına dikkat çekti.

Hristiyanlığın başlangıcından bu yana Ortadoğu’da yaşadıklarını kaydeden Patrik, ‘‘Zulümlere ve yerinden edilmeye rağmen bizler Dirilişin tanıkları olarak kalacağız ve çocuklarımız bu topraklarda yaşayarak günümüz karanlığında Dirilişin sevincini yayacak’’ ifadelerinde bulundu.

Patrik Younan, yaralı Suriye’nin de durumuna değinerek ‘‘10 yıllık savaş, ölüm, yıkım ve uluslararası çatışmalar, yalnızca halkın istismarına ve ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel altyapısının tahrip olmasına yol açtı’’ dedi.

Yaptırımların sona ermesi için çağrıda bulunan Patrik, ‘‘Halk, yoksulluk ve hastalıklarla mücadele ederken, yaptırımları kaldırma kararını siyasi çözüm denen koşulla ilişkilendirmek adil ve mantıklı değil’’ dedi. 

Bir günlük Suriye ziyaretinde Younan, 4 Nisan’da Humus’taki Kurtuluş Meryem Ana Kilisesi’nde gece yarısı ayinini gerçekleştirdi. Kaos, cinayet, isyan, adam kaçırma ve yerinden edilme ile barış ve kardeşlik isteyen ve düzgün bir yaşam sürmek için çabalayan halka uygulanan cezalardan dolayı üzüntü yaşayan Patrik, inanlılara, ‘‘İsa, dirilişiyle bize ölümün, acının ve günahın üstesinden geldiğini hatırlatıyor. Bizler umut insanlarıyız’’ dedi. (cruxnow)

Son Dakika: Kademeli Normalleşme Takvimi Açıklandı

İçişleri Bakanlığı, yarın sabah 05.00'te sona erecek tam kapanma dönemi sonrası başlayacak kademeli normalleşme planını açıkladı. Buna...

Bodrum’daki 2 Bin Yıllık Şapel Turizme Kazandırılacak

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan ve 2 bin yıllık tarihi Gara Şapel’in kültür turizmine kazandırılması için çalışmalara başlandı.Şapelin sahibi...

Kartal Surp Nişan Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu’nun Cenaze Töreni Gerçekleşti

Kapalıçarşı gümüşçü esnaflarından aynı zamanda Kartal Surp Nişan Ermeni Apostolik Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu, uzun süredir...

İtalyan Episkopos Silahlı Saldırıya Uğradı

Papa Françesko tarafından yakın zamanda Güney Sudan’a görev yapmak üzere gönderilen dünyanın en genç Katolik Episkoposunun silahlı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi