27 Şubat 2021 Cumartesi

Tacikistan’da 10 Yaş Altı Çocukların Kiliseye Gitmesi Yasaklandı

Kilise Topluluğunun Bastırdığı 5000 Takvim, Polis Ekipleri Tarafından İmha Edildi

Tacikistan hükümeti geçtiğimiz ocak ayında ülkenin dini yasasına büyük değişiklikler getirdi. Yeni düzenlemelere göre; devletin din üzerinde çok daha fazla söz hakkı olacak.

Tacikistan Din İşleri Komitesi ve Kültür bakanlığının getirdiği yeni düzenlemelere göre; Bundan sonra tüm dini kuruluşlar: üyesi sayısı, finansal durumu ve düzenlenen her türlü dini etkinlikler hakkında, devlet kuruluşlarına rapor vermek zorunda. 

Ayrıca, Din İşleri Komitesine rapor edilecek bilgiler arasında; kiliseyi ziyaret eden çocuk sayısı ve yaş ortalamaları da yer alıyor.

Din İşleri Komitesi, ebeveynlerin ve dini cemaatlerin çocuklara baskı yapma haklarının olmadığını belirten yasaya dayanarak, Kiliseleri ziyaret eden 10 yaş altı çocukların yaşları ve sayısı hakkında detaylı bilgilerin rapor edilmesini talep etti.

Aynı ay içerisinde başka bir kilise topluluğunun bastırdıkları 5000 takvim, polis ekipleri tarafından el konulup imha edildi. Tüm bunlar yetmezmişçesine dini edebiyat ve zorunlu dini sansür işlemine tabi olmayan dini eserlerin üretimi, dağıtımı ve ithalatının yapılması gerekçesiyle kilise cemaati büyük miktarda para cezasına çarptırıldı.

Tacikistan hükümeti din üzerindeki etkisini arttırarak ülke genelindeki tüm hareket ve toplulukların üzerinde baskı kurmaya çalışıyor. Bu süreç içerisinde birçok yeni kural ve uygulama hayata geçirilmeye başlandı.

Devlet Diyanet İşleri Komitesi temsilcisi Afşin Mukim, dini yayınların yalnızca kilise içerisinde yayılabileceğini, takvimlerin imha sebebinin ise kilise üyelerinden çok daha fazla sayıda olmasından kaynaklı olduğunu belirtti.

Ekümenik Kardeşlik Kampanyası Düzenlendi

Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Ulusal Hristiyan Kiliseleri Konseyi (Conic) tarafından 17 Şubat Kül Çarşambası’nda beşinci kez...

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi