29 Eylül 2023 Cuma

Taliban ile 2 Yıl: Afganistan’da Kadınlar Hayatın Her Alanından Dışlandı

Başta ılımlı bir imaj çizen Taliban, geçen iki yılda gerçek yüzünü dünyaya gösterdi. Afganistan’da kadınların hayatın neredeyse her alanına katılmaları yasaklandı. NTV’ye konuşan İnsan Hakları İzleme Örgütü yöneticilerinden Heather Barr yaşanan ihlalleri anlattı.

Heather Barr

Afganistan, iki yıldır Taliban tarafından yönetiliyor. Kabil’e girdiği ilk günlerde insan haklarına saygılı olacağını söyleyen Taliban, verdiği bu sözden uzaklaştı. ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Heather Barr ülkedeki son durumu NTV’ye değerlendirdi.

Barr, “Kadınların ve çocukların yaşamı son 2 yılda tamamen değişti. Başta kadın haklarına saygılı olacaklarını söylemişlerdi. Ama daha ilk haftadan kısıtlamalar başladı. Yasaklara sürekli bir yenisi ekleniyor ve nerede duracağını bilmiyoruz” dedi.

Afganistan’da kadınların lise ve üniversiteye devam etmesine izin verilmiyor. Çalışma hayatına katılamadıkları gibi, güzellik salonları ve eğlence mekanlarına gitmeleri de yasak. 

Kadınların eğitim için yurtdışına çıkmaları da engellendi. Geçtiğimiz haftalarda bazısı çoktan uçağa binmiş 63 öğrenci, üniversite eğitimi için Dubai’ye gitmekten alıkondu. Genç kızların eğitimlerinin engellendiğini belirten Barr, “Afganistan’da gelecek nesil kadın hemşireler, doktorlar olmayacak. Şimdiden iki yıl kaybettik” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomisi dış yardımlara bağımlı ülkede, Taliban’a tepki olarak bu kaynağın kesilmesiyle derin bir ekonomik kriz yaşanıyor. Yaptırımlardan en çok zarar kadın ve çocukların gördüğünün söyleyen Barr, “İnsani yardımlar Talibana rağmen Afganistan’a ulaştırılmalı. Nüfusun yarısını ekonomik hayata katılmaktan alı koyan Taliban krizi kötüleştiriyor. Ancak bunu aşmak uluslararası toplumun sorumluluğu” dedi.

İnsan hakları savunucusu Heather Barr, Taliban’la diplomatik temasların çözüm getirmediğini de söylüyor. Barr’a göre, iki yıldır yürütülen temaslar ülkedeki insani durumu iyileştirmeye katkı sağlamadı. (Haber: Muhammed Kafadar)

Ermeni Rahip, Karabağ’da Hristiyan Mirası için Endişeli

Peder David, Dağlık Karabağ'ın kadim Hristiyan mirası için endişe duyduğunu belirtti. 33 yaşındaki Ermeni rahip, Azerbaycan sınırındaki...

Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi’nde, Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi'nde, Surp Badarak (Kutsal Sunu) Ayini'ne riyaset...

Hristiyan Hemşire, Dine Hakaret Suçlamaları Sorununa Değindi

Pakistan'da dine hakaret suçlamasıyla karşılaşan Hristiyan hemşire, Kuzey Amerika'da yeni bir hayata başladı.32 yaşındaki Tabitha Nazir Gill’in...

Medya, Tanrı Sözü’nü Duyurma Aracı Olarak Kullanılıyor

Hindistan'da Diyakonlar Medyayı Müjdeleme Aracı Olarak Kullanmayı ÖğreniyorSt. Peter's Papalık Enstitüsü'nden kırk diyakon, Hindistan Katolik Episkoposlar Konferansı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi