fbpx
23 Mayıs 2024 Perşembe

Taliban ile 2 Yıl: Afganistan’da Kadınlar Hayatın Her Alanından Dışlandı

NTV’den Muhammed Kafadar’ın haberine göre, Başta ılımlı bir imaj çizen Taliban, geçen iki yılda gerçek yüzünü dünyaya gösterdi. Afganistan’da kadınların hayatın neredeyse her alanına katılmaları yasaklandı. NTV’ye konuşan İnsan Hakları İzleme Örgütü yöneticilerinden Heather Barr yaşanan ihlalleri anlattı.

Heather Barr

Afganistan, iki yıldır Taliban tarafından yönetiliyor. Kabil’e girdiği ilk günlerde insan haklarına saygılı olacağını söyleyen Taliban, verdiği bu sözden uzaklaştı. ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Heather Barr ülkedeki son durumu NTV’ye değerlendirdi.

Barr, “Kadınların ve çocukların yaşamı son 2 yılda tamamen değişti. Başta kadın haklarına saygılı olacaklarını söylemişlerdi. Ama daha ilk haftadan kısıtlamalar başladı. Yasaklara sürekli bir yenisi ekleniyor ve nerede duracağını bilmiyoruz” dedi.

Afganistan’da kadınların lise ve üniversiteye devam etmesine izin verilmiyor. Çalışma hayatına katılamadıkları gibi, güzellik salonları ve eğlence mekanlarına gitmeleri de yasak. 

Kadınların eğitim için yurtdışına çıkmaları da engellendi. Geçtiğimiz haftalarda bazısı çoktan uçağa binmiş 63 öğrenci, üniversite eğitimi için Dubai’ye gitmekten alıkondu. Genç kızların eğitimlerinin engellendiğini belirten Barr, “Afganistan’da gelecek nesil kadın hemşireler, doktorlar olmayacak. Şimdiden iki yıl kaybettik” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomisi dış yardımlara bağımlı ülkede, Taliban’a tepki olarak bu kaynağın kesilmesiyle derin bir ekonomik kriz yaşanıyor. Yaptırımlardan en çok zarar kadın ve çocukların gördüğünün söyleyen Barr, “İnsani yardımlar Talibana rağmen Afganistan’a ulaştırılmalı. Nüfusun yarısını ekonomik hayata katılmaktan alı koyan Taliban krizi kötüleştiriyor. Ancak bunu aşmak uluslararası toplumun sorumluluğu” dedi.

İnsan hakları savunucusu Heather Barr, Taliban’la diplomatik temasların çözüm getirmediğini de söylüyor. Barr’a göre, iki yıldır yürütülen temaslar ülkedeki insani durumu iyileştirmeye katkı sağlamadı. (NTV, Haber: Muhammed Kafadar)

Batı, Filistin Halkının Çektiği Acılara Karşı Duyarsız Değil

Gazze'ye yönelik acımasız saldırılar, Batı'da Filistin halkının çektiği acılara karşı duyarsızlığa son verdi. Çok uzun bir süre boyunca...

Yeruşalim’de Adalet ve Barış için Dualar Edildi

Yeruşalim’de Filistinli Hristiyanların yaşadığı bölgede yer alan Beit Sahour Cemaati'nin Saint Mary Alphonsine bahçesinde, 19 Mayıs Pazar...

Kiliseye Zarar Veren Kişi için İnananları Dua etmeye Çağırdı

'Hristiyan olmak budur' Peder, grafitiler çizerek kilise binasına zarar veren kişi için dua edilmesini istedi.  Amerika Birleşik Devletleri'nin...

İklim Değişikliğinin Etkileri Üzerine Fotoğraf Sergisi Açıldı

Aziz Petrus Meydanı'nda, iklim değişikliğinin etkilerini anlatan ve Tanrı'nın yaratıcı işlerini gösteren ‘Değişiklikler’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Dicastery...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi