2 Aralık 2021 Perşembe

Taliban Militanları Kapı Kapı Dolaşarak Hristiyanları Avlıyor

Afganistan’daki yeraltı kilisesinin liderleri, Taliban militanlarının kapı kapı dolaşarak Hristiyanları avlamaya çalıştığı konusunda uyardı.

”Afganlara yardım edin”

Frontier Alliance International tarafından paylaşılan ortak açıklamada, Hristiyan liderler inanlıların yaşadığı üzücü koşulları vurguladı. Liderler, ‘‘Taliban’ın inanlılar arasından öldürmeyi hedeflediği bir ölüm listesi var. İnsanların sığınabilecekleri güvenli bir yer yok. Tüm sınır kapıları kapatıldı ve özel uçaklar hariç tüm uçuşlar durduruldu. İnsanlar sığınmak için dağlara kaçıyor. Kendilerini koruyabilecek tek güç olan Tanrı’ya güveniyorlar. Militanlar, kapı kapı dolarak kadınları ve çocukları kaçırıyor. 12 yaşından büyük kız çocuklarının olduğu evler, daha sonra kaçırılmak üzere işaretleniyor. İşaretlenmemiş bir evde genç kız bulurlarsa tüm aileyi infaz ediyorlar. 25 yaşından büyük evli bir kadın bulduklarında ise, eşini öldürerek kadını götürüyorlar. Erkekler, sevdiklerine çaresiz bir seçim sunmak zorunda kaldı. Eşlerine ve kızlarına silah vererek militanlar geldiğinde ya onları ya da kendilerini öldürmeleri gerektiğini söylediler’’ dedi.

Diğer raporlar ise, Taliban militanlarının Kutsal Kitap uygulamalarını kontrol etmek için sivillerin cep telefonlarını aradığını gösteriyor. Kutsal Kitap uygulamasının bulunması durumunda ise Hristiyanlar olay yerinde öldürülüyor. Erkek kardeşinin ve babasının militanlar tarafından öldürüldüğünü söyleyen Bashir isimli Hristiyan, ‘‘Taliban ailemi, hayatımı, her şeyimi benden aldı. Herkes kaçmaya çalışıyor. Gün geçtikte daha çok endişeleniyorum. Talibanlar havaalanının kontrolünü ele geçirecek. Nerede saklanacağım? Beni bulup öldürecekler’’ dedi.

Christian Nellemann

Birleşmiş Milletler’e istihbarat bilgisi sağlayan Norveç’teki Küresel Analiz Merkezi’nin düzenlediği belgede, militanların kapı kapı dolarak Hristiyanları aradığı ve Kabil havaalanına seyahat eden insanları kontrol ettiği belirtildi. Küresel Analiz Merkezi Direktörü Christian Nellemann, ‘‘Kendinden vazgeçmeyi reddedenlerin ailelerini hedef alıyorlar ve katı dini kurallara göre yargılayıp cezalandırıyorlar’’ dedi. Alman medya kuruluşu Deutsche Welle (DW) ise, gazetecilerin de hedef alındığını iddia etti. DW genel müdürü Peter Limbourg, ‘‘Dün editörlerimizden birinin yakın bir akrabasının Taliban tarafından öldürülmesi oldukça üzücü. Afganistan’daki tüm çalışanlarımız ve aileleri içinde bulundukları tehlikeye tanıklık ediyor’’ dedi.

Pazartesi günü Sky News’e konuşan Taliban sözcüsü Dr Suhail Shaheen, suçlamaları kabul etmeyerek haberlerin asılsız olduğunu iddia etti. (premierchristian)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi