1 Mart 2024 Cuma

Taliban’dan Kız Öğrencilere Lise Yasağı

Taliban’ın, kız öğrencilerin lisede okumasını yasaklaması yürürlükte kalırsa, kadınların üniversite diplomaları fiilen yasaklanmış olacak.

Afganistan’da geçen yıl yönetimi ele geçiren Taliban’dan bir sözcü ve üniversite yetkilileri, ülkedeki kız çocuklarının liseye gitme yasağının yürürlükte kalması durumunda, kadınlar için de fiilen bir üniversite yasağı olacağını söyledi.

Taliban yönetimindeki Afganistan’da kız çocukları, yükseköğrenime kaydolmak için gerekli belgelere veya okuldan yaklaşık bir yıl sonra üniversite kurslarına başlamak için akademik kapasiteye sahip olmayacak.

Guardian’da yer alan habere göre, Taliban’ın yüksek öğrenim bakanlığı sözcüsü Mevlavi Ahmed Taki, “Otomatik olarak lise mezunumuz olmazsa, artık yeni üniversite kız öğrencimiz olmayacak. Ama umuyorum ki Milli Eğitim Bakanlığı bir politika geliştirecek ve yakında okulları yeniden açacaktır. Çünkü biz bunun önemli olduğunu anladık ve kız çocuklarının eğitimi yasağı geçicidir” dedi.

Taliban’a yakın yerel bir kaynak, önümüzdeki aylarda kadınların yüksek öğrenime girmesinin önündeki pratik engeller kaldırılsa bile, yetkililerin onları sağlık ve eğitim alanlarında derecelerle sınırlamayı düşündüklerini söyledi.

Afganistan’da kız çocuklarına yönelik lise yasağı kalksa da üniversite eğitiminin sağlık ve eğitim alanlarıyla sınırlı kalması bekleniyor.

Taliban, kız çocukları ve kadınların eğitimden mahrum bırakan yasakların, “kurallara uygun eğitim müfredatı” düzenlendiğinde kaldırılacağını savunuyor. Düzen kurulduğunda, kız çocukları ve kadınların erkeklerden ayrı binalarda eğitim alması planlanıyor.

Kabil Üniversitesi şu anda mevcut üniversite öğrencileri için kadınlar ve erkeklere ayrı günlerde ders sunuyor. (Evrensel)

Türkiye’deki Kadın Cinayetleri Dünya Basınında: Bir Günde 7 Kadın Öldürüldü

Türkiye'de 27 Şubat Salı günü yedi kadın öldürüldü. Cinayet haberlerinin yansıdığı İngiliz gazetesi The Guardian, kadın cinayetlerindeki...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Gündoğumu Duaları” Sürüyor

Ermeni Apostolik Kiliselerinin Büyük Oruç dönemine ait "Arevakal" (Gündoğumu) duaları sürüyor. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II,...

Papa Françesko Hastaneye Kaldırıldı

Son dönemde sağlık sorunlarıyla mücadele eden Papa Françesko'nun yeniden hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik Kilisesi'nin...

En Mutlu Çiftlerin Evli ve Kiliseye Gidenler Olduğu Görüldü

Tanınmış bir sosyoloji profesörü tarafından derlenen çalışmaya göre, evli ve düzenli olarak kiliseye katılanlar, en mutlu çiftler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi