8 Aralık 2022 Perşembe

Taliban’dan Kız Öğrencilere Lise Yasağı

Taliban’ın, kız öğrencilerin lisede okumasını yasaklaması yürürlükte kalırsa, kadınların üniversite diplomaları fiilen yasaklanmış olacak.

Afganistan’da geçen yıl yönetimi ele geçiren Taliban’dan bir sözcü ve üniversite yetkilileri, ülkedeki kız çocuklarının liseye gitme yasağının yürürlükte kalması durumunda, kadınlar için de fiilen bir üniversite yasağı olacağını söyledi.

Taliban yönetimindeki Afganistan’da kız çocukları, yükseköğrenime kaydolmak için gerekli belgelere veya okuldan yaklaşık bir yıl sonra üniversite kurslarına başlamak için akademik kapasiteye sahip olmayacak.

Guardian’da yer alan habere göre, Taliban’ın yüksek öğrenim bakanlığı sözcüsü Mevlavi Ahmed Taki, “Otomatik olarak lise mezunumuz olmazsa, artık yeni üniversite kız öğrencimiz olmayacak. Ama umuyorum ki Milli Eğitim Bakanlığı bir politika geliştirecek ve yakında okulları yeniden açacaktır. Çünkü biz bunun önemli olduğunu anladık ve kız çocuklarının eğitimi yasağı geçicidir” dedi.

Taliban’a yakın yerel bir kaynak, önümüzdeki aylarda kadınların yüksek öğrenime girmesinin önündeki pratik engeller kaldırılsa bile, yetkililerin onları sağlık ve eğitim alanlarında derecelerle sınırlamayı düşündüklerini söyledi.

Afganistan’da kız çocuklarına yönelik lise yasağı kalksa da üniversite eğitiminin sağlık ve eğitim alanlarıyla sınırlı kalması bekleniyor.

Taliban, kız çocukları ve kadınların eğitimden mahrum bırakan yasakların, “kurallara uygun eğitim müfredatı” düzenlendiğinde kaldırılacağını savunuyor. Düzen kurulduğunda, kız çocukları ve kadınların erkeklerden ayrı binalarda eğitim alması planlanıyor.

Kabil Üniversitesi şu anda mevcut üniversite öğrencileri için kadınlar ve erkeklere ayrı günlerde ders sunuyor. (Evrensel)

Hristiyanlar, Acımasızca Darp Edildi

Hindistan'da Hristiyanlar, inançlarını reddetmemesi üzerine acımasızca darp edildi. Radikal Hindu milliyetçilerden oluşan bir grup, Hristiyan bir ailenin...

Dini Reddedip, Tanrı’ya Yönelmek Mümkün mü?

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, İngilizlerin yaklaşık yarısı herhangi bir dini benimsemediği iddia edildi. Bu durum onların...

50 Bin Yıllık Virüs Yeniden Canlanabilir mi?

Bir grup bilim insanı, Sibirya'da eriyen permafrostların altında yatan virüslerden bazılarını yeniden canlandırdı. Virüslerden birinin yaklaşık 50...

Kilise Kalıntıları 30 Yıl Sonra Tekrar Ortaya Çıktı

Skepsis Antik Kenti'nde hamam ve kilise kalıntıları 30 yıl sonra tekrar ortaya çıktı.Çanakkale'de çok sayıda su kaynağını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi