3 Haziran 2023 Cumartesi

Taliban’ın Kontrolündeki Afganistan’da Derin Yoksulluk

İnsanlar geçinebilmek için organlarını satıyor: “Bir süre çocuklarımı besleyebilmek için böbreğimi satmaya karar verdim.”

Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’da halk derin bir yoksullukla mücadele ediyor. Herat viyaletinde paraya ihtiyacı olan bazı insanların böbreklerini satmak zorunda kaldığı belirtildi.

Euronews’da yer alan habere göre, 2021’in Ağustos ortasında Taliban yönetimi ele geçirdiğinde de zor durumda olan Afganistan ekonomisi, Taliban’la çalışmayı kabul etmeyen uluslararası topluluğun Afganistan’ın yurt dışındaki varlıklarını dondurması ve finansmanı kesmesiyle çöküş noktasına yaklaştı.

Krizin sonuçları, 40 yıl savaş gören, iş bulamayan Afgan halkı için çok daha ağır oldu.

Ürolog ve böbrek nakil cerrahı Doktor Nasir Ahmad, 2021 yılı içinde 85 böbrek nakli gerçekleştirdiğini belirtti. Ahmad ayrıca, karşılıklı rıza çerçevesinde böbrek bağışlayan ve satın alanın alışverişi, yaklaşık 600 bin-800 bin Afgan Afganisi’ne gerçekleştirdiğini söyledi.

Ahmad, böbreklerini satanların çoğunun ailesini geçindirmekte zorlanan yoksul insanlar olduğunu söyledi.

İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Ahmad Shekaib ise, insanların organlarını satarak kısa vadeli kazanç sağladığını ancak hayatlarını riske attığını söyledi.

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesiyle İran’a kaçan ancak daha sonra sınır dışı edilen 40 yaşındaki Ghulam Hazrat, geri döndüğünde parasız kaldığını, çözümü böbreğini satmakta bulduğunu söyleyerek, “Para dilenemezdim. Dilenemem” dedi. (euronews)

‘‘Yaratılış’ın Korunması için Dünya Dua Günü’’

Gezegenimiz için Adalet, İnsanlık için Barış DemektirLaudato si' Hareketi'nin Genel Müdürü Tomas Insua, Yaratılış'ın Korunması için Dünya...

Hristiyanlara Yönelik Saldırıların Ardından İç Savaş Korkusu

Hindistan'ın kuzeydoğusunda Hristiyan toplumuna karşı haftalardır devam eden şiddet olaylarının iç savaşa yol açmasından endişe ediliyor.Manipur eyaletindeki...

Titanik’in Kayıp Hazineleri Ortaya Çıktı

111 yıl önce batan Titanik'in enkazından elde edilen yeni görüntülerde Megalodon köpekbalığı dişinden yapılmış altın bir kolye...

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Pentikost Ayini

“Bizi Bir Arada Tutan, Kutsal Ruhtur!”Paskalya Bayramı’ndan sonraki 50’inci günde, “Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne Dökülüşünün” kutlandığı “Pentikost...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi