19 Mayıs 2022 Perşembe

Taliban’ın Kontrolündeki Afganistan’da Derin Yoksulluk

İnsanlar geçinebilmek için organlarını satıyor: “Bir süre çocuklarımı besleyebilmek için böbreğimi satmaya karar verdim.”

Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’da halk derin bir yoksullukla mücadele ediyor. Herat viyaletinde paraya ihtiyacı olan bazı insanların böbreklerini satmak zorunda kaldığı belirtildi.

Euronews’da yer alan habere göre, 2021’in Ağustos ortasında Taliban yönetimi ele geçirdiğinde de zor durumda olan Afganistan ekonomisi, Taliban’la çalışmayı kabul etmeyen uluslararası topluluğun Afganistan’ın yurt dışındaki varlıklarını dondurması ve finansmanı kesmesiyle çöküş noktasına yaklaştı.

Krizin sonuçları, 40 yıl savaş gören, iş bulamayan Afgan halkı için çok daha ağır oldu.

Ürolog ve böbrek nakil cerrahı Doktor Nasir Ahmad, 2021 yılı içinde 85 böbrek nakli gerçekleştirdiğini belirtti. Ahmad ayrıca, karşılıklı rıza çerçevesinde böbrek bağışlayan ve satın alanın alışverişi, yaklaşık 600 bin-800 bin Afgan Afganisi’ne gerçekleştirdiğini söyledi.

Ahmad, böbreklerini satanların çoğunun ailesini geçindirmekte zorlanan yoksul insanlar olduğunu söyledi.

İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Ahmad Shekaib ise, insanların organlarını satarak kısa vadeli kazanç sağladığını ancak hayatlarını riske attığını söyledi.

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesiyle İran’a kaçan ancak daha sonra sınır dışı edilen 40 yaşındaki Ghulam Hazrat, geri döndüğünde parasız kaldığını, çözümü böbreğini satmakta bulduğunu söyleyerek, “Para dilenemezdim. Dilenemem” dedi. (euronews)

Papa Françesko, Lange Sendromlu İnsanlara Yakınlığını Dile Getirdi

10.000 ila 30.000'de 1 yeni doğanda görülen Cornelia de Lange sendromu, büyüme geriliğine, zihinsel yetersizliğe ve kemik...

Papa Françesko: ‘‘Nükleer Silahların Kullanılması ve Bulundurulması Düşünülemez.’’

Papa Françesko, Çarşamba günkü Genel Dinleyici Toplantısında, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya gelerek, nükleer silahların...

İskenderun Katolik Katedrali’nde ‘Yağların Kutsanması’ Ayini

İskenderun Müjdeleme Katolik Kilisesi'nde, her yıl gerçekleştirilen ‘Yağların Kutsanması’ Ayini, geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirildi. Rahiplerin yeminlerini tazelediği ve yağların...

Papa Françesko, 10 Kişiyi Aziz İlan Etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, aralarında Dachau toplama kampında öldürülen Nazi karşıtı Hollandalı bir rahip ve Cezayir'de öldürülen...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi