4 Şubat 2023 Cumartesi

Tanrı Sözü’nü Paylaşan Hristiyan Kayboldu

Mali polisi, başkent Bamako’da radikal gruplar tarafından kaçırıldığı iddia edilen Alman Hristiyan ile ilgili soruşturma başlattı. 

‘Beyaz Babalar’ olarak bilinen Afrika Müjdeciler Derneği’nden 65 yaşındaki Peder Hans-Joachim Lohre, başka bir şehirde ibadet hizmetine katılmaya hazırlanırken ortadan kayboldu. Pederin ortadan kaybolması Afrika Müjdeciler Derneği tarafından doğrulandı.

Peder Hans-Joachim, yaklaşık 30 yıldır Mali’de yaşıyor. Bamako’da ilahiyat dersleri veren peder, aynı zamanda Hamdallaye İnanç ve Karşılaşma Merkezi’nin başkanı olarak görev yapıyor. 

Güvenlik güçleri pederin aracını buldu. Ardından pederin kırılan haçının takılı olduğu zincir bulundu. Kaçırılma olayını kimse üstlenmedi, ancak pederin El Kaide ve IŞİD gibi radikal gruplar tarafından kaçırıldığı düşünülüyor. 

Peder Hans-Joachi’nin ortadan kaybolması, radikal grupların başkent Bamako’da ilk kez bir yabancıyı kaçırmasına işaret ediyor. Müjdecinin kimliği, ülkedeki aşırılık yanlısı grupların tepkisini çekmiş olabilir. Almanya, Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’nda (MINUSMA) kendi ordusuna sahip olan birkaç Avrupa ülkesinden biridir. 

Geçen yıl Ekim ayında Kolombiyalı rahibe Gloria Cecilia Narváez, radikal gruplar tarafından dört yıldan fazla bir süre rehin tutulduktan sonra serbest bırakıldı. (Vatican News)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi