fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

Tanrı’dan Nefret Eden Nasıralı Adamın İman Yolculuğu

“Tanrı’dan nefret ediyorum ve O’nu göreceğim güne kadar da nefret edeceğim.” Geçen yılın sonuna gelindiğinde Nasıralı Fahad* yeterince şey görmüştü ve kararını vermişti: Tanrı, “adaletsizliklere göz yuman ve insanların ezilmesi karşısında hiçbir şey yapmayan” kötü bir varlıktı. Aksine ikna edilemeyeceğinden emindi.

İçerik uyarısı: Bu makale, okuyucuların rahatsız edici bulabileceği ve fiziksel şiddete ilişkin ayrıntılar içermektedir.

Fahad, SAT-7’nin İzleyici Destek ekibiyle ilk temasa geçtiğinde Kutsal Topraklardaki mevcut savaş yakın zamanda patlak vermişti. 7 Ekim’deki saldırılar dünyayı sarsmış ve ardından yaşanan çatışmalar binlerce kişinin ölümüne ve yaklaşık iki milyon insanın yerinden edilmesine neden olmuştu. Fahad, ana çatışma bölgesinden uzakta, Nasıra’da yaşıyor olmasına rağmen, düşmanlıklar onun durumunu kötüleştirdi. “Huzurum yok” dedi. “Etrafımda olup bitenlerden dolayı sıkıntılıyım.”

Fahad’ın tanık olduğu acılar, Tanrı’nın ihmalkar ve hatta kötü niyetli olduğunun somut kanıtı gibi görünüyordu. “Dünyayı kötülüğe teslim eden bir Tanrı, şeytanın kendisi olmaktan başka bir şey yapamaz… Hani küçük çocukları koruyan elleri? Nerede? Yoksa sözleri boşa çıkan bir Tanrı mı? Dört yaşındaki bir çocuk, Tanrı onu kurtarmayacak kadar ne günah işlemiş olabilir? Kurtardığını ve koruduğunu söylüyor ama ikisini de yapamıyor” dedi Farhad.

DERİN ACI

Ekibimiz birkaç gün içinde Fahad ile karşılıklı güven ilişkisi kurdukça, Fahad hayat hikayesini daha fazla paylaştı. Tanrı’nın iyiliğinden şüphe etmek için ahlaki ve felsefi sebeplerden daha fazlasına sahip olduğu ortaya çıktı; inancını kaybetmesine neden olan derin kişisel acıları vardı.

Fahad cesurca çocukluğunda cinsel saldırıya uğradığını açıkladı ve şunları ekledi: “Bu bende derin bir utanç ve suçluluk duygusu uyandırdı. Ben de madde kullanmaya başladım. Çocukluğumda da, yetişkinliğimde de şiddete maruz kaldım. Bu deneyimleri yazarken bile kendimi bıçaklanmış gibi hissediyorum.”

Ancak tüm acı ve travmalarına rağmen Fahad’ın inancından tamamen vazgeçmediğine dair bir ipucu vardı. “Sizce Tanrı’yı yeniden sevme umudum var mı?” diye sordu.

İzleyici Destek ekibimiz Fahad’la empati kurmaya devam etti ve etrafımızda ruhsal bir savaş olduğunu ve dünyadaki kötülüklerin sorumlusunun Tanrı değil Şeytan olduğunu açıkladı. Ekibimiz Fahad’a konuşmalarının tesadüfi olmadığına dair güvence verdi, çünkü Tanrı onu seviyordu ve Fahad’ın “kalbinde bir dağ taşımak” olarak tanımladığı tüm geçmiş acılarından onu iyileştirmek istiyordu.

“KALBİME DOKUN”

Bu konuşmanın ardından Fahad için bir şeyler değişti ve ekibimiz onu yavaşça Tanrı’ya doğru bir adım atmaya teşvik ederken, o şu etkileyici duayı okudu:

“Senin huzuruna geliyorum, İsa, sevgi Tanrısı. Pişmanım ve içten içe de acı çekiyorum. Kalbimde yaşamanı istiyorum. Ağlamaktan yoruldum ve Sensiz bir gün daha geçirmek istemiyorum… Bugün kalbim sana ağlıyor, bana yollarını göster. Bana kim olduğunu öğret. Ruhunla kalbime dokun. Kovaladığım tek şey kibirdi. Bana beni ne kadar sevdiğinden bahset. Bugün gerçekten kalbime dokun.”

Ekibimiz Fahad’la konuşmaya ve inançla ilgili sorularını yanıtlamaya devam etti ve onu İncil’i okumaya ve Tanrı’nın hakikati üzerinde meditasyon yapmaya teşvik etti. Fahad, SAT-7 programlarının, özellikle de Mesih Okulu ve Papaz Sameh’in vaazlarının kendisine nasıl yardımcı olduğunu paylaştı.

Bu sıralarda Fahad yerel bir kiliseyi ziyaret etti.  Ardından, “Toplantı harikaydı” diye heyecanla bize anlattı. “Şarkılar sayesinde sevinç duydum. Allah’ın kalbimi her geçen gün daha da arındırmak istediğini hissettim ve duanın güzelliğini yaşadım. Tanrı’nın günahları uzaklaştırırken kalbime huzur vermek istediğini biliyorum. O kadar büyük bir mutluluk hissettim ki.”

Şiddet, bölgeyi sarsmaya devam ederken, daha fazla insanın Rab’bin huzurunu ve şifasını arayabilmesi için dua edelim.

*Güvenlik nedeniyle isim değiştirildi

(Kaynak: SAT-7.org)

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi